Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

 • Sploty 2024

X GRODZISKIE SPOTKANIA WIELOKULTUROWE „SPLOTY”

Zapraszamy na X GRODZISKIE SPOTKANIA WIELOKULTUROWE „SPLOTY”, które odbędą się w dniach 15-25 lutego 2024 r.

Program:
15 LUTEGO (CZWARTEK) GODZ. 17.00 ZŁOŻENIE KWIATÓW (ul. Obrońców Getta 13) POD POMNIKIEM W MIEJSCU SYNAGOGI W 83. ROCZNICĘ LIWIDACJI GETTA W GRODZISKU MAZ. 


GODZ. 18.00 MEDIATEKA KONCERT „Wiera Gran -  Od serca do serca” w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, której towarzyszą na scenie: Franciszek Wajdzik-piano, Kuba Chmielarski-gitara, Bartozzi Wojciechowski-bas.

Repertuar gwiazdy międzywojnia niemal w każdym utworze nawiązuje do miłości romantycznej w formie ballady, bo w tamtym czasie romantyzm był wciąż żywy i inspirujący w wielu aspektach. W koncercie OD SERCA DO SERCA usłyszymy m.in. tanga - BEZ SLADU TANGO NOTTURNO, ZA ROK, GIGOLO I GIGOLETTE, GDY ODEJDZIESZ, THE MAN I LOVE z polskim tekstem Mariana Hemara, BALLADA O ZAGUBIONYM SERCU, BO TO SIĘ ZWYKLE TAK ZACZYNA i wiele innych.

Życie Wiery Gran było skomplikowane i pełne dramatów. Urodzona 20 kwietnia 1916 r. aktorka i piosenkarka karierę zaczęła przed II wojną światową. Podczas okupacji znalazła się w warszawskim getcie, gdzie występowała w kawiarni Sztuka. Przeżyła Holokaust jako jedyna z całej rodziny, jednak zaraz po wojnie znalazła się w więzieniu, oskarżona o kolaborację. Jej sprawami zajmowało się wiele instytucji: Sąd Powszechny, Sąd Koleżeński Związku Artystów Scen Polskich, Komisja Weryfikacyjna Związku Zawodowego Muzyków, Sąd Obywatelski przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich. Wszystkie zarzuty oddalono, ale pomówienia nie ucichły. W 1950 r. Gran wyemigrowała z Polski. Mieszkała kolejno w Izraelu, Wenezueli i Francji, gdzie chora psychicznie zmarła 19 listopada 2007 r.

„Wiera Gran to dla mnie artystka fantastyczna, absolutnie wyprzedzała swój czas. Wyjątkowo ciemna barwa głosu, inne frazowanie w śpiewaniu i brak maniery charakterystycznej dla innych wykonawców międzywojnia. Bardzo szybko stała się indywidualnością. Publiczność ode mnie dostaje dawkę faktów z życia osobistego i zawodowego Wiery. Kariera, getto, oskarżenie o kolaborację, procesy i walka z plotką przez całe życie, choroba psychiczna. Jej piosenki są aktualne, proste, szlachetne jak większość bogactwa artystycznego okresu międzywojnia” – opowiada Monika Chrząstowska.

16-18 LUTEGO (PIĄTEK-NIEDZIELA) SEANSE FILMOWE GODZ. 17.30/20.00 KINO WOLNOŚĆ:

„Pieśni ziemi” (Norwegia 2023, 90’) Reżyserka, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci.

„Światłonoc” (Słowacja/Czechy 2022, 106’) Z powodu zagadkowego listu Šarlota wraca do rodzinnej wioski w słowackich górach, aby przejąć spadek po zmarłej matce. Społeczność wioski, wciąż wierząca w czarownice, traktuje ją podejrzliwie i z uprzedzeniami. Im bardziej obie kobiety zgłębiają tajemnice wioski, tym bardziej są podejrzewane o czary.

17 LUTEGO (SOBOTA), GODZ. 14.00 MIASTO WIELU WYZNAŃ – spacer historyczny po wielokulturowym Grodzisku Mazowieckim, zbiórka przed wejściem do Gedeon Richter Polska, prowadzenie Łukasz Nowacki (czas przejścia ok. 2 godz.)

18 LUTEGO (NIEDZIELA), GODZ. 16.00 MEDIATEKA „Koncertowa Mediateka”

„Romska Poezja Splątana Tańcem" -  spektakl poetycko-taneczny. Przedstawiamy poezję i prozę romskich poetów: Teresy Mirgi, Edwarda Dębickiego, Karola Parno Gierlińskiego i Papuszy, czyli Bronisławy Wajs. Recytujemy w języku polskim a niektóre pozycje w języku romskim w dwóch dialektach: Polska Roma i Bergitka Roma. SŁOWO przeplatane profesjonalnym tradycyjnym tańcem cygańskim w wykonaniu 6 tancerek w profesjonalnych strojach z pracowni Cygańskie Stroje Sceniczne - Ula Jarosiewicz.
Scenariusz, reżyseria, kostiumy i choreografie: Ula Jarosiewicz
Wykonawcy: Zespół propagujący kulturę Romów ze świata MIRO IŁO
Ula Jarosiewicz; tancerka, instruktorka tańców cygańskich z Indii, Iranu, Turcji, Węgier, Rosji i z Polski, stylistka strojów cygańskich, założycielka i menagerka zespołu MIRO IłO. Zespół w tym roku obchodzi 10-lecie pracy artystycznej.

19 LUTEGO (PONIEDZIAŁEK), GODZ. 18.00 KINO WOLNOŚĆ/WILLA RADOGOSZCZ PREMIERA FILMU „ŚCIEŻKI ŻYCIA” I DYSKUSJA PANELOWA NA TEMAT OCHRONY CMENTARZY ŻYDOWSKICH W POLSCE
Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na warszawskiej Pradze to żydowski cmentarz na Targówku. Zawiła historia tego niezwykłego miejsca dzieje się również współcześnie. Premiera niezwykłego filmu dokumentalnego „Ścieżki życia” w reżyserii Krzysztofa Gajewskiego. Opowieść o pracach archeologicznych na praskim cmentarzu, które to wydobywają z zapomnienia dawszy kształt tego miejsca. Po premierze filmu odbędzie się dyskusja z udziałem osób, które opowiedzą o pracy na Targówku.

W spotkaniu wezmą udział:
reżyser – Krzysztof Gajewski, Aleksandra Janus – prezeska Fundacji Zapomniane, Aleksander Schwarz – przedstawiciel Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy, Szymon Lenarczyk – archeolog, Remigiusz Sosnowski – dyrektor Cmentarza Żydowskiego na Bródnie, członek zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Jan Żółtowski – prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

20 LUTEGO (wtorek) GODZ. 17.00-20.00 MEDIATEKA  WARSZTATY TWORZENIA MANDALI 
Prowadzenie: Katarzyna Staniak- Litwińczuk
Mandale mają głębokie znaczenie duchowe i symboliczne. W hinduizmie i buddyzmie mandale są często używane jako narzędzie medytacyjne, reprezentujące jedność wszechświata. Są także integralną częścią wielu praktyk religijnych i rytuałów, symbolizując spójność, równowagę i harmonię. W tradycji hinduskiej mandale są stosowane w rytuałach religijnych, zwłaszcza podczas ceremonii ofiarniczych. W buddyzmie mandale są malowane piaskiem podczas ceremonii mandala, aby podkreślić ulotność rzeczywistości i przemijalność życia. W kulturze zachodniej mandale zyskały popularność jako narzędzie terapeutyczne. Psychoterapeuci często korzystają z rysowania mandali jako formy autoekspresji, pomagając ludziom w zrozumieniu siebie i wyrażeniu swoich uczuć. Proces tworzenia mandali może być relaksujący i terapeutyczny, pomagając w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.

21 LUTEGO (środa) GODZ. 18.00 KINO WOLNOŚĆ/WILLA RADOGOSZCZ POKAZ FILMU „PORCELIT” I SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ EWĄ GOLIS
Film dokumentalny o nieistniejących już Zakładach Porcelitu Stołowego „Pruszków” w reżyserii Ewy Golis. W filmie usłyszymy rozmowy z wybitnymi projektantami ceramiki, pracownikami Zakładów, kolekcjonerami, badaczami historii, pasjonatami „Porcelitu”, a także artystami, którzy dają drugie życie wyrobom z Pruszkowa, tworząc z nich małe dzieła sztuki.


22 LUTEGO (CZWARTEK), GODZ. 18.00 POCZEKALNIA PKP – PRZESTRZEŃ KULTURZE PRZYJAZNA
"Opowieść o pewnym Polaku w Pałacu Sułtana" – spektakl
Kanwą spektaklu  jest życiorys takich postaci jak Wojciech Bobowski vel Ali Ufki Bey, osmański poliglota porwany jako młodzieniec z terenów Rzeczypospolitej w XVII wieku. Losy Bobowskiego są ukazane w formie biograficznej opowieści człowieka pomiędzy kulturami, językami i kulturami muzycznymi. W tej szkatułkowej opowieści znajdują się też wątki związane z losami haremowych odalisek i Reginy Salomei Pilsztynowej , polskiej lekarki i okulistki XVIII w. Stambule. na tle wydarzeń historycznych, w oprawie muzycznej z epoki. Spektakl odbywa się przy akompaniamencie w wykonaniu Marty Maślanki. Opowiada Agnieszka Aysen Kaim.

Agnieszka Ayşen Kaim - doktor hab. turkologii, orientalistka, Polka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego, adiunkt w Instytucie Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Wraz ze Stowarzyszeniem "Grupa Studnia O." działa jako opowiadaczka, realizując projekty kulturalne w kraju i za granicą. Autorka licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, przekładów literackich oraz filmowych.

Marta Maślanka  - absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie instrumentów perkusyjnych. Specjalizuje się w muzyce filmowej, teatralnej i tradycyjnej. Współpracuje z najlepszymi polskimi kompozytorami, jest też wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na profilu World Music.

23-25 LUTEGO (PIĄTEK-NIEDZIELA) SEANSE FILMOWE GODZ. 17.30/20.00 KINO WOLNOŚĆ
„Pieśni ziemi” (Norwegia 2023, 90’) Reżyserka, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci.
„Opadające liście” (Finlandia 2023, 81’) Pracownica supermarketu i uzależniony od alkoholu robotnik poznają się przypadkowo pewnej nocy. Wbrew wszelkim przeciwnościom i nieporozumieniom starają się zbudować związek. Czarna komedia z absurdalnym poczuciem humoru jest jednym z ciekawszych filmów wpisujących się w schemat komedii romantycznej, które powstały w ostatnich latach. Prawda i szczerość zastępują polukrowany świat nieosiągalnych oczekiwań i ideałów. Prostota opowiadanej historii ujmuje i zachwyca.

24 LUTEGO (SOBOTA), GODZ. 14.00 MIASTO DWÓCH NARODÓW – spacer historyczny „szlakiem chasydów” ukazujący losy społeczności żydowskiej Grodziska Maz. po miejscach naznaczonych obecnością grodziskich Żydów. Zbiórka pod bramą cmentarza żydowskiego. Prowadzenie: Łukasz Nowacki (czas przejścia ok. 2 godz.)

25 LUTEGO (NIEDZIELA), SALA WIDOWISKOWA CENTRUM KULTURY, GODZ. 18.00 KONCERT FINAŁOWY: KAPELA ZE WSI WARSZAWA & BASSAŁYKI (wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odbioru na godzinę przed koncertem w kinie CK)

Żródło: Ośrodek Kultury Gminy Grodzisk Maz., tel. 785 369 300, l.nowacki@centrumkultury.eu 

 

 


 

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Joanna Wysokińska - Referat Organizacyjny
 • opublikował: Joanna Wysokińska
  data publikacji: 2024-02-09 16:53
 • zmodyfikował: Joanna Wysokińska
  ostatnia modyfikacja: 2024-02-09 16:56

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola

 • poniedziałek: w godz. 8:00-17:00
 • wtorek, środa, czwartek: w godz. 8:00-16:00
 • piątek: w godz. 8:00-15:00