Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

 • MIWOP

Jakość powietrza w Gminie Żabia Wola

Od listopada Mieszkańcy Gminy Żabia Wola mogą sami sprawdzić jakość powietrza, którym oddychają na co dzień. Umożliwiają im to sensory pomiarowe zainstalowane na budynkach: Urzędu Gminy Żabia Wola oraz szkół podstawowych w Skułach, Ojrzanowie i Józefinie.

Sensory wykonują dobowy i godzinowy pomiar stężenia pyłów zawieszonych, stanowiących mieszaninę utrzymujących się w powietrzu kropelek cieczy oraz cząstek stałych zawierających takie składniki, jak np. siarka, metale ciężkie, związki organiczne, dioksyny oraz alergeny, w tym pyłki roślin i zarodniki grzybów. Pył PM10 określany także jako tzw. „pył gruby” zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, natomiast pył drobny PM2,5 to cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm2-5.Szkodliwość pyłu związana jest ściśle z wielkością i składem chemicznym tworzących go ziaren.

Pył drobny o średnicy poniżej 2.5µm uważany jest za najbardziej niebezpieczny, gdyż dociera zarówno do układu oddechowego jak i układu krążenia.Ze względu na swoje bardzo małe rozmiary cząsteczki PM2,5 trafiajądo pęcherzyków płucnychi przenikają do naczyń krwionośnych skąd transportują zabójcze dla ludzkiego organizmu związki, w tym szkodliwe metale ciężkie oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.Pył zawieszony PM2,5powodując takie schorzenia, jak m.in.: choroby nowotworowe układu oddechowego, zapalenie naczyń krwionośnych, uszkodzenia wątroby, miażdżyca, zaburzenia funkcjonowania kory nadnerczy, zaburzenia płodności, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.

Pył PM10 stanowi mieszaninę zawieszonych w powietrzu cząsteczek rakotwórczych metali ciężkich, w jego skład wchodzą substancje toksyczne, takie jak np. benzopireny, dioksyny czy furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. Ze względu na swoje rozmiary nie jest akumulowany w płucach, jednak może osadzać się w górnym odcinku dróg oddechowych i powodować ataki kaszlu, świszczącego oddechu, pogorszenia stanu zdrowia osób z astmą, oraz gwałtowne zapalenie oskrzeli. Zwiększa również ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu.Ziarna pyłu mogą także wywoływać stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła.

Obecnie normy stężeń pyłu zawieszonego zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)4 przedstawiają się następująco:

 • norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM10: 50 µg/m3
 • norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10: 20 µg/m3
 • norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3
 • norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m3

Czujnik pomiarowy zainstalowany na budynku Urzędu Gminy dodatkowo odnotowuje także informacje na temat temperatury, wilgotności powietrza oraz ciśnienia atmosferycznego.

Dane z sensorów prezentowane są na wyświetlaczach LED zamontowanych obok czujników oraz w aplikacji MeteoAlert, dostępnej również na urządzeniach mobilnych, tj. smartfon. Aplikacja pozwala nie tylko na wizualizację danych z czujników, ale też na tworzenie raportów oraz gromadzenie danych archiwalnych.

Zakup i montaż sprzętu do pomiaru jakości powietrza wraz z niezbędnym oprogramowaniem do jego funkcjonowania, to nie jedyne działania realizowane w ramach zadania pn. „System wspomagający zarządzanie jakością powietrza wraz z przeprowadzeniem kampanii informacyjnej wśród mieszkańców na terenie Gminy Żabia Wola”, które zostało zrealizowane przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”. Gmina Żabia Wola przygotowała dla mieszkańców ulotki oraz spoty wideo o charakterze edukacyjno-informacyjnym, z których można się dowiedzieć m.in. czym jest tzw. uchwała antysmogowa i jakie obowiązki nakłada na użytkowników urządzeń, w których następuje spalaniepaliw stałych oraz jak duży wpływ na nasze zdrowie ma to, co spalamy w piecach oraz kominkach. Informacje na temat realizacji projektu ukazały się także na stronie internetowej Urzędu Gminy, w mediach społecznościowych oraz w prasie o zasięgu lokalnym i na antenie Radia „BOGORIA”.

Zachęcamy do śledzenia pomiarów czujników odnotowujących stężenie pyłów zawieszonych na terenie Gminy Żabia Wola. Pamiętajmy, że nasze działania mają wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Wspólnie zadbajmy o czystość powietrza i nasze zdrowie!

Zadanie pn. „System wspomagający zarządzanie jakością powietrza wraz z przeprowadzeniem kampanii informacyjnej wśród mieszkańców na terenie Gminy Żabia Wola” zostało zrealizowane przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”. Dotacja w kwocie 30 000 zł., stanowi 50% kosztów kwalifikowanych realizacji projektu.

 

 

 

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Referat Ochrony Środowiska i Rozwoju Gminy
  data wytworzenia: 2021-11-29
 • opublikował: Krystyna Janiszewska
  data publikacji: 2021-11-29 20:59
 • zmodyfikował: Krystyna Janiszewska
  ostatnia modyfikacja: 2021-11-29 21:01

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola

 • poniedziałek: w godz. 8:00-17:00
 • wtorek, środa, czwartek: w godz. 8:00-16:00
 • piątek: w godz. 8:00-15:00