Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

  • grób Józefa Chełmońskiego

Grób Józefa Chełmońskiego

Józef Marian Chełmoński, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, przez ostatnie 25 lat swojego życia mieszkał w Kuklówce Zarzecznej – miejscowości graniczącej z Gminą Żabia Wola. Przez długie lata utrzymywał przyjacielskie relacje ze swym spowiednikiem - proboszczem Parafii Ojrzanowskiej ks. Barnabą Pełka. Ostatnią wolą artysty było spocząć na wiejskim cmentarzu w Żelechowie (gm. Żabia Wola), obok grobu przyjaciela. Z inicjatywy Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz Wójt Gminy Żabia Wola w 2013 r. przeprowadzona została rewitalizacja grobów Józefa Chełmońskiego oraz ks. Franciszka Barnaby Pełki. Środki na realizacja przedsięwzięcia zgromadziło Stowarzyszenie "Szansa" z Żabiej Woli. Prace projektowe konserwatorskie przeprowadzono przy akceptacji nadzorze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

  • opublikował: Krystyna Janiszewska
    data publikacji: 2018-04-13 12:39
  • zmodyfikował: Ewelina Radkiewicz
    ostatnia modyfikacja: 2021-11-09 13:11

Z inicjatywy Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach oraz Wójt Gminy Żabia Wola przeprowadzono rewitalizację grobów Józefa Chełmońskiego oraz ks. Franciszka Barnaby Pełki.
Józef Chełmońskie - artysta urodzony na ziemi łowickiej, po latach nauki w Monachium i paryskim okresie znakomitej prosperity osiadł w Kuklówce. Był częstym gościem Radziejowickiego pałacu, w tutejszym kościele czysto widywany był podczas żarliwych modlitw. Pod koniec życia zaprzyjaźnił się z proboszczem parafii w Ojrzanowie ks. Franciszkiem Pełką.
"Chełmoński jest pochowany o parę kroków od Kuklówki wśród drzew parafialnego cmentarza w Ojrzanowie. Chciał na nim spoczywać obok swojego przyjaciela i spowiednika księdza Pełki. Na grobie artysty stoi krzyż z datą urodzenia i śmierci". Tak grób wielkiego malarza opisała Pia Górska w książce ,,O Chełmońskim. Wspomnienia".
Po drugiej wojnie światowej mogiły Chełmońskiego i księdza Pełki zostały sztucznie połączone i ozdobione nasadzeniami iglaków. Zaniedbany grób niszczał, zaś posadzone rośliny i zarastające chwasty sprawiały wątpliwe wrażenie estetyczne. Zdewastowany neoklasycystyczny nagrobek ks. Pełki, krzewy degradujące murowane sklepienia katakumb i zbędna roślinność, uzasadniały pilne przeprowadzenie prac porządkowych i rewitalizacja nagrobków. Przyjęto koncepcję powrotu do pierwotnej formy grobów, to jest odtworzenia neoklasycystycznego nagrobka księdza Pełki oraz postawienia na grobie Chełmońskiego dominującego, drewnianego krzyża. Postanowiono również położyć prostą płytę nagrobną z piaskowca z wyrytym nazwiskiem i latami życia artysty. Podczas prac rewitalizacyjnych odkryto, ze ks. Franciszek Pełka i Józef Chełmoński pochowani są w dwóch oddzielnych, murowanych grobach. Autorem i realizatorem projektu jest artysta rzeźbiarz i wybitny konserwator Paweł Pietrusiński przy konsultacji prof. Gustawa Zemły, wykonawcą prac budowlanych była firma Michała Chacińskiego z Żelechowa zaś wykonawcą krzyża z XVII wiecznych dębowych belek był Jan Radgowski. Środki na realizacja przedsięwzięcia zgromadziło Stowarzyszenie "Szansa" z Żabiej Woli. Prace projektowe konserwatorskie przeprowadzono przy akceptacji nadzorze Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Gustaw Puchała
    data wytworzenia: 2013-03-01
  • opublikował: Krystyna Janiszewska
    data publikacji: 2018-04-13 13:59
  • zmodyfikował: Krystyna Janiszewska
    ostatnia modyfikacja: 2018-04-13 14:00

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola

  • poniedziałek: w godz. 8:00-17:00
  • wtorek, środa, czwartek: w godz. 8:00-16:00
  • piątek: w godz. 8:00-15:00