Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

Dwór w Żabiej Woli (z pocz. XIX w.)

Zespół dworski w Żabiej Woli powstał na początku XIX w. Właścicielką dóbr żabiowolskich była wówczas rodzina Dzierzbickich. W pierwszej połowie XX w. ówczesny właściciel Kazimierz Wojciechowski, przebudował budynek w stylu klasycystycznym. Po II wojnie światowej dwór uległ zniszczeniu a otaczający go park zdewastowano. Generalny remont dworu nieznacznie zmienił jego wygląd zewnętrzny.
Parterowy budynek, z poddaszem mieszkalnym, murowany z cegły posadowiony jest na planie prostokąta. Pokrywa go dach naczółkowy z dwukondygnacyjnymi ścianami bocznymi (o połaciach krytych dachówką ceramiczną) posiadający otwory okienne typu powiekowego tzw. wole oczka. Po środku 7 osiowej elewacji frontowej znajduje się portyk o czterech toskańskich kolumnach zwieńczony drewnianym trójkątnym szczytem. Elewacja frontowa budynku dekorowana jest boniowaniem narożnym i profilowanym gzymsem koronującym. Okna pozbawione są dekoracji. Wnętrze dworu ma układ dwutraktowy z sienią na osi wyposażoną w drewniane schody prowadzące na piętro.
Aktualnie obiekt jest siedzibą Domu Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej. Z dawnego parku otaczającego żabiowolski dworek zachowały się tylko nieliczne drzewa.

  • opublikował: Krystyna Janiszewska
    data publikacji: 2018-04-13 12:22
  • zmodyfikował: Ewelina Radkiewicz
    ostatnia modyfikacja: 2021-11-09 13:09

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola

  • poniedziałek: w godz. 8:00-17:00
  • wtorek, środa, czwartek: w godz. 8:00-16:00
  • piątek: w godz. 8:00-15:00