Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

9 DZIAŁAŃ DLA CZYSTEJ ZIEMI

 1. Wytwarzaj mniej śmieci

Zanim coś stanie się śmieciem zastanów się, czy już nim jest. Przykłady: buty, może możesz oddać je do lokalnego szewca, doniczka – może możesz ja pomalować (oczywiście farbą mniej szkodliwą dla środowiska), by uzyskać ten kolor, który teraz chcesz mieć. Zanim coś kupisz, zastanów się, czy to, co masz nie da się naprawić albo przerobić. Jeśli naprawdę potrzebujesz nowej rzeczy – starą oddaj komuś, komu przyniesie pożytek. Jest wiele organizacji, domów opieki, sklepów charytatywnych, które chętnie przyjmą stare ubrania, meble i sprzęty. A może w pobliżu mieszka jakaś potrzebująca rodzina…? Rozejrzyj się, czy w Twojej okolicy nie ma dobrego second-handu lub sklepu vinatge. Można tam znaleźć prawdziwe perełki. W miarę możliwości kupuj lokalne produkty – im mniejszy dystans pokonały, tym mniej zanieczyściły atmosferę

 1. Segreguj śmieci

Segregując odpady, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Papier wrzucany do segregowanego pojemnika nie może być zatłuszczony – taki trafia do śmieci zmieszanych. Jeden tłusty ręcznik papierowy może zepsuć całą kadź z papierem do recyklingu! Wyrzucając plastikowe butelki, zawsze odkręcaj z nich nakrętki, są one wykonane z zupełnie innego tworzywa, cenniejszego i łatwiejszego w przetworzeniu. W naszej gminie akcje ich zbierania ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Pojemnik na nakrętki znajduje się na parkingu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Żabiej Woli. Do pojemnika na szkło nie wrzucaj potłuczonych szklanek ani talerzy. To miejsce tylko na butelki i słoiki. I pamiętaj worki na śmieci – to też śmieci. Wyrzucaj śmieci bezpośrednio ze swojego domowego pojemnika.

 1. Kupuj towary wielokrotnego użytku

Świat produkuje ponad 2 miliardy ton odpadów rocznie. Statystyczny Polak zużywa rocznie nadal zbyt dużo reklamówek, aż około 60 kilogramów papieru i 50 puszek. Do śmieci wyrzucamy co roku około 250 kilogramów samych opakowań, które posłużyły nam JEDEN raz. To można bardzo prosto zmienić. Przykłady: zamiast wody w plastikowych butelkach, zainstaluj dobry filtr i używaj blaszanego bidonu. Ryż, kaszę i inne sypkie i długotrwałe produkty kupuj pakowane po kilka kilogramów. Warzywa kupuj na lokalnym ryneczku i oczywiście pakuj do toby wielorazowego użycia. Po prostu analizuj każdy zakup, a przed wyrzuceniem czegokolwiek zastanów się, czy nie da się tego wykorzystać w inny sposób.

 1. Oszczędzaj wodę

Wody słodkie to zaledwie 3% wszystkich wód na naszej Planecie. Zamiast kąpać się w wannie, weź krótki prysznic. Myjąc zęby, zakręć kran i do płukania ust użyj kubka. Sprawdź, czy Twoje krany i spłuczki są szczelne. A jeśli została Ci woda po płukaniu warzyw, podlej nią kwiatki. Podlewaj z głową. Nie rób tego w upalny dzień. Poczekaj do zmierzchu. Dzięki temu mniej wody wyparuje, a rośliny więcej skorzystają na podlewaniu.

 1. Szanuj naturę

Przede wszystkim zwracaj uwagę, by nie niszczyć, nie wycinać jak nie potrzeba, dbać o jej różnorodność. Oszczędzaj jej zasoby np. drzewa. Nie drukuj e-maila, jeśli nie musisz tego robić, zrezygnuj z papierowych rachunków i przerzuć się na opłacanie faktur przez Internet. Kup bilet elektroniczny i noś ze sobą własny kubek do kawy – ten papierowy jest woskowany i nie nadaje się do przetworzenia. Bożonarodzeniowe drzewko kup w doniczce, a po świętach posadź je we własnym ogrodzie. No i jeden z tych elementów, który w naszej gminie możecie wdrożyć, bo mieszkacie w domach. Zaproście pszczoły murarki do swojego ogródka. Ten gatunek nie żądli, a jest najbardziej pracowitym ze wszystkich. Bez pszczół nie ma roślin. A bez roślin – nie ma nas.

 1. Jedz więcej roślin

Choroby cywilizacyjne takie jak schorzenia układu krążenia i cukrzyca niszczą nasze zdrowie. Powód? Dieta i tryb życia (aktywności) zupełnie inny niż te, które mieli nasi przodkowie, masowo korzystający z dobrodziejstwa roślin i dużo wyższego wydatku energetycznego. Domowe zwierzęta jadły kiedyś to, czego człowiek nie jada – trawę i resztki z ludzkiego stołu – by wyprodukować pożywienie dla ludzi, czyli mięso, mleko i jaja. Dziś przemysłowo-hodowane zwierzęta jedzą to, czym można wyżywić człowieka. Jedna trzecia światowych upraw przeznaczana jest na paszę dla zwierząt. Można by tym nakarmić ponad połowę ludzkości. O przykłady nietrudno. Z 13 kilogramów ziarna otrzymujemy 1 kilogram wołowiny. Jak to zmienić? Jeść więcej roślin. Zależność jest prosta. Jeśli będziemy kupować mniej mięsa, mniej się go będzie produkowało a i jego jakość będzie znacznie wyższa.

 1. Oszczędzaj energię

W naszym kraju źródłem prądu jest nadal najczęściej węgiel. To on odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie atmosfery, a w konsekwencji prowadzi do efektu cieplarnianego, kwaśnych deszczy i skażonych wód gruntowych. By go mniej wytwarzać, musimy go mniej zużywać. Jak? Wyłączaj światło zawsze wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia i odłączaj od prądu urządzenia, których nie używasz, w tym zwłaszcza ładowarki do telefonu. Zrezygnuj z czajnika elektrycznego, jeśli masz w domy np. kuchenkę na gaz. A jeśli nie masz w domu gazu, to pamiętaj, aby gotować tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Na zewnątrz zainstaluj oświetlenie z czujnikiem lub nawet zasilane bateriami słonecznymi. Niech włącza się tylko wtedy, kiedy ktoś jest na dworze. Wymień żarówki na energooszczędne, a kupując nowe sprzęty domowe, zwracaj uwagę na ich ekologiczne oznaczenia. Będziesz oszczędzać matkę ziemię, jak i swoje pieniądze.

 1. Wybieraj transport przyjazny środowisku

Przeciętny Polak jest odpowiedzialny za około 8 tysięcy kilogramów CO2 rocznie. Żeby pochłonąć tyle dwutlenku węgla, trzeba zasadzić aż trzy hektary lasów. Przeciętne auto emituje 160 gramów dwutlenku węgla na kilometr jazdy. Najwięcej generuje go transport. Chcesz produkować mniej CO2? Podróżuj do pracy z sąsiadami. Jeśli tylko możesz korzystaj z transportu publicznego. Od wiosny do jesieni wsiądź na rower. Wybieraj najmniej szkodzące środowisku rodzaje transportu. Najbardziej szkodliwym środkiem transportu jest samolot.

 1. Bądź przykładem, czyli zacznij od siebie.

Sukces w zakresie ochrony środowiska zależy od tego, ile osób się w nie zaangażuje. Skals zrobi swoje.  Jednak trzeba zacząć od siebie i swoich najbliższych. Nie mów tylko rób, dawaj przykład. Sprzątaj po sobie – w lesie, na plaży, w parku, na pikniku. Segreguj, kupuj świadomie itd. Dziel wiedzą o tym co i jak robisz dla środowiska. Wymieniajcie się pomysłami na nowe życie dla starych rzeczy. To rozwija kreatywność i daje dużo radości.

Umów się na sprzątanie okolicy. Ktoś, kto raz posprząta, nie będzie już śmiecił.

Zatem do dzieła!

 • opublikował: Krystyna Janiszewska
  data publikacji: 2021-04-19 13:57
 • zmodyfikował: Krystyna Janiszewska
  ostatnia modyfikacja: 2021-04-20 12:40

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola
- poniedziałek: 8:00 - 17:00
- wtorek-środa-czwartek: 8:00 - 16:00
- piątek: 8:00 - 15:00