Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

  • gołębie

Nie karm dzikich gołębi

Dzikie gołębie przebywają w licznych miejscach środowiska przyrodniczego. Ich obecność jest również widoczna na chodnikach dla pieszych, placach, liniach energetycznych, obiektach fontann oraz dachach i parapetach budynków. Liczebność gołębi w danym miejscu jest większa jeśli są dokarmiane przez ludzi, wtedy stale tam przebywają. Po pewnym czasie ptaki stają się ufne i nie odlatują na widok człowieka, można je nawet dotykać.

Niestety, nie zdajemy sobie sprawy, jak ryzykowny jest tak bliski kontakt z dzikim ptactwem. Dziko żyjące gołębie mogą stanowić źródło zakażeń szeregu chorób odzwierzęcych /zoonozy/ lub pasożytniczych. Patogeny przedostają się do organizmu człowieka głównie drogą wziewną - wdychając powietrze zanieczyszczone drobnoustrojami gromadzącymi się w piórach i wysuszonych ptasich odchodach. Choroby kliniczne przebiegają najczęściej jako infekcje układu oddechowego i zapalenia płuc, niekiedy zajmują też ośrodkowy układ nerwowy (mózg, opony mózgowe), układ moczowy, skórę. Dzikie gołębie są również rezerwuarem ogromnej ilości ektopasożytów, zaliczanych do pajęczaków i owadów, które żywią się krwią zwierząt stałocieplnych. Największe zagrożenie dla ludzi stwarza zwłaszcza obrzeżek, zwany też kleszczem gołębim, z uwagi na możliwość powodowania burzliwych reakcji anafilaktycznych (nawet zgonu). Podobnie jak inne kleszcze, obrzeżki mogą przenosić na ludzi choroby: boreliozę lub wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu. Kontakt z tymi zwierzętami może ponadto powodować u człowieka reakcje alergiczne.

W związku z powyższym Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje, aby utrzymywać bezpieczny dystans w stosunku do gołębi i nie dokarmiać ich, ponieważ wabienie gołębi przyczynia się do zalegania ich odchodów oraz prowadzi do zwiększenia stanu liczebnego populacji, co sprzyja namnażaniu się insektów i gryzoni, szczególnie niepożądanych na terenie szpitali, budynków zamieszkania zbiorowego, a także w miejscach najczęściej odwiedzanych przez dzieci, takich jak place zabaw, parki, czy tereny przedszkolno-szkolne.

Przypomina także właścicielom i zarządcom nieruchomości o możliwości stosowania zabezpieczeń ograniczających dostęp gołębi oraz o regularnym sprzątaniu odchodów, resztek gniazd, skorupek po jajach gołębich, pożywienia, piór, puchu i innych zanieczyszczeń.

  • data wytworzenia: 2023-08-03
  • opublikował: Krystyna Janiszewska
    data publikacji: 2023-08-03 11:58
  • ulotka 1
  • ulotka 2

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola

  • poniedziałek: w godz. 8:00-17:00
  • wtorek, środa, czwartek: w godz. 8:00-16:00
  • piątek: w godz. 8:00-15:00