Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

  • Strażacy wracają do źródeł

Strażacy ze Skuł wracają do źródeł

Wioleta Piernik, druhna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Skułach, zabrała mieszkańców i mieszkanki swojej gminy na wyjątkowy spacer. Wspólne szukanie źródeł rzek okazało się dobrą okazją, by lepiej poznać historię okolicy i wzmocnić sąsiedzkie więzi. Powodem tej wyprawy była praca nad oddolną aktualizacją mapy zasobów wodnych na terenie tej podwarszawskiej gminy. Obejrzyjcie film i poznajcie historię tworzenia tej mapy >> https://www.youtube.com/watch?v=pkBu9a_gb1o

Pomysł projektu z mapą źródeł powstał w Skułach w 2012 roku. Teraz - w kontekście kurczących się zasobów wody - strażaczka postanowiła zweryfikować te dane.

- Chciałam uaktualnić mapę i sprawdzić, czy wszystkie te źródła nadal są, ponieważ na przestrzeni tylu lat mogło się naprawdę dużo zmienić. Szukaliśmy ich razem z grupą Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i z kolegą, który jest leśnikiem i ma ogromną wiedzę o terenie naszej gminy - tłumaczy Wioleta Piernik. - W Gminie Żabia Wola jest sześć źródeł rzek. To nasze naturalne bogactwo - dodała. Spacer do źródeł był pretekstem do rozmowy o tym, jak ważne - dla człowieka i przyrody - są okoliczne rzeki. Dają życie roślinom i zwierzętom, zatrzymują w gruncie wilgoć, łagodząc skutki susz. To dlatego tak ważne jest, by wspólnie o nie dbać i sprawdzać ich stan.

Swój pomysł ochotniczka mogła zrealizować dzięki udziałowi w projekcie “Bez lania wody” zorganizowanego przez Fundację Stocznia. Jak przyznaje, zaintrygował ją tytuł projektu (Bo co strażak może bez wody?), ale dostrzegła także możliwości, jakie daje zaangażowanie społeczności lokalnej we wspólne działania.

Narada, na którą zaprosiła mieszkańców, pomogła im wspólnie zdiagnozować lokalne problemy związane z wodą i poszukać dla nich rozwiązań. - Narada w Skułach skupiła osoby bardzo zainteresowane tematem wody i pozwoliła na dyskusję na temat tego, co się dzieje z wodą w naszej gminie, szczególnie jeśli chodzi o tereny podmokłe, rzeki i nasze źródła.

Strażaczka, poza wsparciem w organizacji narady, otrzymała także grant na praktyczne działania dotyczące mądrego gospodarowania wodą. Dzięki temu OSP zbudowało przy remizie ogród deszczowy.

- Chcieliśmy pokazać, jak to się robi, przekazać tę wiedzę naszym mieszkańcom i podnieść ich świadomość w gospodarowaniu wodą. Deszcz, który spada z nieba, to też nasze bogactwo, i warto wiedzieć, co zrobić, żeby w mądry sposób oddać go z powrotem przyrodzie - wyjaśniała Wioleta Piernik. - Mamy nadzieję, że widząc nasz ogród deszczowy, mieszkańcy zapragną mieć coś tak pięknego także na swoim podwórku. Będziemy ich do tego zachęcać!

Dla strażaków i strażaczek przygotowujących się do organizacji narady o wodzie Fundacja Stocznia, we współpracy z Fundacją Sendzimira oraz Fundacją Zdrowa Rzeka, przygotowała przystępny przewodnik >> https://stocznia.org.pl/publikacje/bez-lania-wody-przewodnik-dla-organizatorow-narad

 Wskazówki w nim zawarte są uniwersalne, może z nich skorzystać każda osoba, która chce porozmawiać o wodzie w swojej społeczności.

- Susze, podtopienia i inne problemy z wodą to niestety coraz częstsza rzeczywistość w polskich wsiach, miastach i miasteczkach. Taka sąsiedzka czy gminna narada o źródłach tych problemów może być pierwszym krokiem do uświadomienia sobie skali wyzwań i impulsem do wspólnego działania - mówi Katarzyna Pawłowska, koordynatorka projektu “Bez lania wody” z Fundacji Stocznia. - Tak stało się w Skułach i u innych strażaków i strażaczek, którzy przeprowadzili narady. Tak może się stać również w innych miejscach kraju - zachęca.

Projekt „Bez lania wody” realizowany jest przez Fundację Stocznia we współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Fundacją Sendzimira i Fundacją Zdrowa Rzeka, pod patronatem Pisma „Strażak”.

Dodatkowy materiał:

 https://www.youtube.com/watch?v=SllFkmIjV0I

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Joanna Wysokińska - Referat Organizacyjny
  • opublikował: Joanna Wysokińska
    data publikacji: 2024-06-17 12:09
  • zmodyfikował: Joanna Wysokińska
    ostatnia modyfikacja: 2024-06-17 12:26

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola

  • poniedziałek: w godz. 8:00-17:00
  • wtorek, środa, czwartek: w godz. 8:00-16:00
  • piątek: w godz. 8:00-15:00