Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

 • kontrola palenisk

Kontrole palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów

Szanowni Mieszkańcy,

w związku z zapisami Uchwały nr 115/20 Semiku Województwa Mazowieckiego z dnia 8 września 2020 r. w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu informujemy, że zostaną rozpoczęte kontrole palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów.

Spalanie odpadów przyczynia się do emisji trujących gazów i pyłów. Powstające zanieczyszczenia negatywnie wpływają na środowisko, a przede wszystkim na zdrowie ludzi. Szkodliwość tych substancji dla naszego zdrowia jest szczególnie duża, ponieważ są one emitowane z tzw. źródeł niskiej emisji, czyli niskich kominów domostw. Spalając odpady w piecach trujemy siebie, sąsiadów, powietrze, wodę i glebę.

Warto wiedzieć
Spalanie odpadów w paleniskach domowych jest zabronione. Odpadami są nie tylko plastikowe opakowania, foliowe reklamówki, zużyte pampersy czy wyroby z gumy. Zabronione jest również m.in. spalanie drewna pokrytego farbami, elementów mebli tapicerowanych, starych ubrań, opon itp. Korzyści z takiego opalania są znikome, mogą za to przysporzyć właścicielowi sporo kłopotów. Wrzucanie odpadów do pieca powoduje powstawanie zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska, dlatego jest to karane.

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Referat Ochrony Środowiska i Rozwoju Gminy
  data wytworzenia: 2021-03-12
 • opublikował: Krystyna Janiszewska
  data publikacji: 2021-03-12 12:33
 • zmodyfikował: Ewelina Radkiewicz
  ostatnia modyfikacja: 2021-10-13 13:43

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola

 • poniedziałek: w godz. 8:00-17:00
 • wtorek, środa, czwartek: w godz. 8:00-16:00
 • piątek: w godz. 8:00-15:00