Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

Zespół dworski Grzegorzewicach (z poł. XIX w.)

Dwór w stylu klasycystycznym zbudowano w połowie XIX w., najprawdopodobniej dla ówczesnej właścicielki miejscowych ziem Zofii Kuszell. W następnych latach rozbudowano go w duchu romantycznego historycyzmu (eklektyzmu) i przekształcono w pałac. W czasie II wojny i w okresie powojennym budynek i otaczający go park uległy dewastacji. W 1973 r. obiekt przekazano Naczelnej Radzie Adwokackiej do bezpłatnego użytkowania. Odbudowany pałac, po gruntownej przebudowie wnętrz, zaadoptowany został na potrzeby Domu Pracy Twórczej Adwokatury.
Jest to budynek murowany z cegły, otynkowany, piętrowy, podpiwniczony, o sklepieniu kolebkowym i kolebkowo-krzyżowym, z mieszkalnym poddaszem przekrytym czterospadowym dachem (krytym blachą) z oknami w lukarnach. Korpus główny budynku posadowiony jest na planie prostokąta, do którego dostawiono czteroboczną wieżę i piętrowy pawilon. Od wschodu i północy pałac wyposażony jest w tarasy z tralkowymi balustradami. Elewację budynku zdobi ponadto czterokolumnowy portyk toskański dźwigający balkon pierwszego piętra dostawiony do ryzalitu zwieńczonego trójkątnym szczytem, a także gzymsy kordonowe, opaski i trójkątne naczółki okienne.
Park otaczający rezydencję w 1981 r. wpisany został do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. Znajdują się w nim m.in. Pomniki Przyrody: 3 modrzewie europejskie o obwodzie powyżej 3 m, białodrzew o obwodzie 4, 65 m, jesion wyniosły i lipa drobnolistna o czterech pniach. Grzegorzewice odwiedziła pisarka Maria Dąbrowska (została zaproszona, jako gość na wesele do córki swojej służącej-gospodyni), która swoje wrażenia z obserwacji uciechy i zabawy mieszkańców przedstawiła w utworze „Na wsi wesele”.

  • opublikował: Krystyna Janiszewska
    data publikacji: 2018-04-13 12:31
  • zmodyfikował: Ewelina Radkiewicz
    ostatnia modyfikacja: 2021-11-09 13:11

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola
- poniedziałek: 8:00 - 17:00
- wtorek-środa-czwartek: 8:00 - 16:00
- piątek: 8:00 - 15:00