Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

Zespół pałacowy w Grzmiącej (z poł. XIX w.)

Neorenesansowy pałac zbudowano w połowie XIX wieku dla Juliana Wilhelma Brunweya, wg projektu architekta Wojciecha Bobińskiego. Po II wojnie światowej wielokrotnie zmieniał właścicieli, obecnie stanowi własność Skarbu Państwa, jego jest administratorem jest Mazowiecki Zarząd Nieruchomości w Warszawie.
Murowany z cegły, otynkowany, częściowo parterowy, częściowo piętrowy z poddaszem, podpiwniczony budynek na planie prostokąta z ryzalitami skrajnymi od frontu i trójosiowym przedsionkiem przykryty jest dachem czterospadowym o połaciach z blachy. Od strony ogrodu znajdują się dwa prostopadłe, parterowe skrzydła flankujące taras, od północy – dwupiętrowa, czworoboczna, trzykondygnacyjna wieża, zaś od południa – półowalny występ podtrzymujący balkon pierwszego piętra. Budynek zdobią ponadto pilastry toskańskie, gzymsy kordonowe, opaski okienne oraz baniowania narożne. Wnętrze budynku ma układ dwutraktowy, na osi znajduje się przedsionek, hall ze schodami prowadzącymi na piętro oraz salon.
Obszerny park krajobrazowy otaczający pałac, położony na skarpie doliny rzeki Pisi, został założony około 1860 r. wg projektu Kamila Jamme. Na jego terenie znajdują się 3 stawy połączone ze sobą kaskadami. Oprócz walorów pofałdowanego moreną krajobrazu w parku można podziwiać piękne okazy starodrzewu i wysadzaną jesionami aleję dojazdową.

  • opublikował: Krystyna Janiszewska
    data publikacji: 2018-04-13 12:29
  • zmodyfikował: Ewelina Radkiewicz
    ostatnia modyfikacja: 2021-11-09 13:10

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola
- poniedziałek: 8:00 - 17:00
- wtorek-środa-czwartek: 8:00 - 16:00
- piątek: 8:00 - 15:00