Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

Innowacyjny Samorząd 2008

  • opublikował: Krystyna Janiszewska
    data publikacji: 2018-04-16 09:41
  • zmodyfikował: Krystyna Janiszewska
    ostatnia modyfikacja: 2018-04-17 09:03
  • Wręczenie wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnego samorządu
  • Wręczenie wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnego samorządu

Gmina Żabia Wola zajęła I miejsce w kategorii "Innowacyjny Samorząd"
wśród gmin wiejskich
w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2008

W lipcu 2008 roku "Rzeczpospolita" już po raz dziesiąty, w tym po raz czwarty w nowej rozbudowanej formule,  wybrała najlepsze miasta, gminy miejskie i miejskowiejskie oraz gminy wiejskie. Gala z okazji wręczenia nagród od lat cieszy się ogromną popularnością wśród samorządowców.
Jerzy Buzek, były premier, a obecnie eurodeputowany i szef kapituły rankingu, zapewniał przed wręczeniem nagród laureatom, że ranking jest "maksymalnie zobiektywizowany".
Jak zaznaczył Ireneusz Fąfara, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (partnera merytorycznego rankingu), w zestawieniu docenia się sprawne, skuteczne, przyjazne i innowacyjne samorządy.
W pierwszym etapie wyboru najlepszych samorządów na podstawie danych Ministerstwa Finansów badano ich sytuację finansową. Później do najlepszych – w sumie około 460 – zostały wysłane ankiety, które miały pomóc w ocenie jakości zarządzania i życia w gminach oraz miastach.
– W żadnym przypadku wielkość samorządu nie miała wpływu na jego ocenę – zapewniał Buzek. Jeśli bowiem nie wyliczaliśmy dynamiki, wartości przeliczaliśmy na liczbę mieszkańców. W pierwszym etapie gmina lub miasto mogły otrzymać maksymalnie 60 punktów, w drugim mniej, bo 40.
– Po raz pierwszy w historii rankingu były takie samorządy, które uzyskały więcej punktów w drugim etapie niż w pierwszym – powiedział były premier.
To jedna z oznak jakościowych zmian zachodzących w polskich samorządach.
– Gminy i miasta są coraz lepiej zarządzane i coraz dynamiczniej się rozwijają – mówił Jerzy Buzek.
W obecnym konkursie oceniano samorządy za cztery ostatnie lata. Jednak największy wpływ na ostateczny wynik miały osiągnięcia z 2007 r.
W sumie wyróżniono po dziesięć najlepszych miast, gmin wiejskich oraz gmin miejskich i miejsko-wiejskich.
Poza tym wręczono jeszcze dodatkowe wyróżnienia w dwóch kategoriach – europejski samorząd i innowacyjny samorząd. W ramach pierwszej nagrodzono miasta i gminy, które najlepiej wydają pieniądze unijne. W tym gronie najlepsze okazały się miasto Konin oraz Krośnice z województwa dolnośląskiego i Łeba z Pomorza.
– Dzięki środkom unijnym udało się zbudować przeprawę przez Wartę oraz połączyć drogę 92 z autostradą A2. Gdyby nie te pieniądze, nie udałoby się tego zrobić – mówił Kazimierz Pałasz, prezydent Konina.

Wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnego samorządu, czyli takiego, który w zarządzaniu wykorzystuje nowe technologie, otrzymały odpowiednio Poznań, Żabia Wola z Mazowsza i Starogard Gdański z województwa pomorskiego.
– Zająć pierwsze miejsce w nowej kategorii to podwójny zaszczyt – cieszył się Zbigniew Toporowski, sekretarz Starogardu Gdańskiego.
A Halina Wawruch, wójt Żabiej Woli, zapewniała, że wyróżnienie mobilizuje do dalszych działań i do dalszej realizacji programu "Internet w każdym domu".

  • Dyplom Innowacyjny samorząd
  • Dyplom Innowacyjny samorząd

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola
- poniedziałek: 8:00 - 17:00
- wtorek-środa-czwartek: 8:00 - 16:00
- piątek: 8:00 - 15:00