Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

 • Lubimy zwierzęta = nie strzelamy w Sylwestra!

Lubimy zwierzęta = nie strzelamy w Sylwestra!

Okres sylwestrowo-noworoczny to trudny czas dla zwierząt - zarówno tych domowych, jak i dziko żyjących. Huk wybuchów petard i fajerwerków nie tylko przestrasza zwierzęta, ale może im sprawiać realny ból.

Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich ogromny stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić, m.in. do agresji i autoagresji. Wiele zwierząt traci domy, przerażone uciekają opiekunom i gubią się, ulegają wypadkom, giną wybiegając na ulice. Ptaki rozbijają się o fasady domów, inne zwierzęta umierają na zawał.

My, w trosce o zwierzęta, strzelać nie będziemy. Was zachęcamy do podjęcia podobnych decyzji.

Chroń swojego pupila w sylwestrową noc:

 1. Wyprowadź psa na spacer bezwzględnie na smyczy, odpowiednio przed największym natężeniem wystrzałów fajerwerków, pamiętaj o zaczepieniu identyfikatora z twoim numerem telefonu do obroży (szelek), a wcześniej o zaczipowaniu psa oraz zarejestrowaniu czipa w bazie danych zwierząt.
 2. Nie wypuszczaj kota (jeśli jest wychodzący) z domu.
 3. Zapewnij zwierzęciu spokojne miejsce w zależności od jego potrzeb, np. zostaw uchylone drzwi od łazienki, nie zamykaj go tam samego.
 4. W trakcie hałasu bądź ze swoim zwierzęciem, ale nie przytulaj go na siłę, by nie spotęgować lęku. Twój spokój, opanowanie i naturalne zachowanie bardziej pomogą, spróbuj zająć go zabawą, odwrócić jego uwagę.
 5. Zamknij i zasłoń okna, włącz spokojną muzykę, radio lub telewizor – choć trochę zagłuszysz hałas wystrzałów.
 6. Nie karć zwierzęcia krzykiem lub biciem za to, że tego dnia przypadkowo coś zniszczy. Pamiętaj, że jest to dla niego trudny moment, bo hałas o dużym natężeniu powoduje nie tylko strach, ale i fizyczny ból.
 7. Środki uspokajające podawaj tylko po konsultacji z lekarzem weterynarii i pamiętaj, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie problemu – nie wszystkim zwierzętom one pomagają.

Życzymy Wam wspaniałej zabawy bez głośnych fajerwerków oraz Szczęśliwego Nowego Roku!!!

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Referat Gospodarki Przestrzennej
  data wytworzenia: 2022-12-29
 • opublikował: Ewelina Radkiewicz
  data publikacji: 2022-12-29 08:59

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola
- poniedziałek: 8:00 - 17:00
- wtorek-środa-czwartek: 8:00 - 16:00
- piątek: 8:00 - 15:00