Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

 • Zbliża się kolejna fala upałów, uwaga na zwierzęta!

Zbliża się kolejna fala upałów, uwaga na zwierzęta!

Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia. Buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą nagrzewa się i temperatura w środku sięga nawet 70*C. Metalowy łańcuch rozgrzewa się do podobnych temperatur i może powodować poparzenia na skórze zwierzęcia. Dlatego apelujemy, żeby latem zwrócić jeszcze większą uwagę na zwierzęta!

 • nam też chce się pić

W upalne dni pamiętaj o wodzie dla zwierzaków!

W związku z falą upałów, przed Urzędem Gminy w ustawiliśmy - podobnie jak w ubiegłym roku - oznakowaną miskę z wodą, aby okoliczne psy i koty mogły ugasić pragnienie. Podobne miski z wodą zostały wystawione również przed budynkiem Ośrodka Zdrowia oraz CUS-u.

 • szczepienie lisów

Szczepienie lisów Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie - komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii 2024

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737) ogłasza, że na terenie województwa mazowieckiego w dniach 4 - 17 kwietnia 2024 r. zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie doustną szczepionką.

 • Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt

Zima to trudny czas dla zwierząt

Pamiętajmy, że zima to szczególnie trudny czas dla psów, które na stałe przebywają na zewnątrz budynków i mieszkań.

 • Podziel się choinką

Podziel się choinką

Podobnie jak w ubiegłym roku zachęcamy do udziału w akcji „Podziel się choinką". Pachnące igliwie sosny, jodły czy świerku to rarytas w menu kóz oraz lam, a do tego spora dawka witamin dla tych zwierząt, które zimą na co dzień żywią się głównie słomą, sianem, kiszonką i zbożem.

 • mróz zabija

Nadciągają bardzo niskie temperatury! Pamiętaj o zwierzętach!

Pamiętajcie, że zwierzę musi mieć schronienie przed warunkami atmosferycznymi, odpowiednią i treściwą karmę.
Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj. Jest wiele możliwości pomocy zwierzęciu. Spróbuj porozmawiać z sąsiadem, jeśli to nie pomoże, zawiadom lokalną organizację, Policję lub Gminę.
 • Paka dla bezdomniaka przedłużona

Świąteczna "Paka dla Bezdomniaka" ZBIÓRKA DO 12 STYCZNIA!

Akcja Świąteczna "Paka dla Bezdomniaka" przedłużona do 12.12,2024 r.

 • NIE SREZLAJ W SYLWESTRA

NIE STRZELAJ W SYLWESTRA

Sylwestrowe fajerwerki to dla wielu z nas piękne widowisko. Niestety dla zwierząt domowych i dzikich - w tym ptaków - to ciężkie doświadczenie. Wystrzały petard mogą skończyć się nie tylko stresem czy paniką, ale nawet utratą życia.

 • Paka dla bezdomniaka

Świąteczna "Paka dla Bezdomniaka"

Zima to wyjątkowo trudny czas dla zwierząt, zwłaszcza bezdomnych. Spraw, by było im choć trochę łatwiej i przyłącz się do naszej akcji świąteczna "Paka dla Bezdomniaka"

 • Szczepienie lisów komunikat

Szczepienie lisów Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie - komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii 2023

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737) ogłasza, że na terenie województwa mazowieckiego w dniach 4 -15 listopada 2023 r. zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie doustną szczepionką LYSVULPEN.

 • Opiekun kotów wolnożyjących

Zostań Społecznym Opiekunem Kotów Wolno Żyjących

NABÓR 2023: Społeczny Opiekun Kotów Wolno Żyjących to osoba, która dobrowolnie i nieodpłatnie sprawuje opiekę nad kotami wolno żyjącymi na terenie gminy Żabia Wola, została wpisana do Rejestru Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Żyjących.

 • Światowy dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt 2023

Dziś Światowy Dzień Zwierząt - obchodzony od 1931 roku. Z tej okazji przypominamy, że nasi czworonożni przyjaciele to żywe stworzenia, a nie przedmioty. Posiadają swoje prawa i zasługują na godne traktowanie.

 • BIEG PO KARMĘ

BIEG PO KARMĘ: POBIEGNIJ DLA NASZYCH ZWIERZĄT 15.10.2023

Zapraszamy do udziału w imprezie sportowo-charytatywnej Schroniska dla zwierząt w Korabiewicach „BIEG PO KARMĘ” w dniu 15.10.2023. Pobiegnij dla naszych zwierząt i wybiegaj dla nich karmę! DOBRA KARMA WRACA :D

 • Szczepienie lisów

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie - komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii 2023

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737) ogłasza, że na terenie województwa mazowieckiego w dniach od 9 do 20 WRZEŚNIA  2023r. zostanie przeprowadzona akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

 • gołębie

Nie karm dzikich gołębi

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi na temat zagrożenia epidemicznego związanego z wystąpieniem/ dokarmianiem dzikich gołębi, przygotowanymi przez Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 • Czipobus przyjeżdża do ŻABIEJ WOLI! Już dziś zaplanuj swój spacer i zaczipuj swojego czworonoga!

Czipobus przyjeżdża do ŻABIEJ WOLI! Już dziś zaplanuj swój spacer i zaczipuj swojego czworonoga!

W sobotę 20 maja 2023 r. w wybranych miejscach gminy* stanie czipobus fundacji Safe-Animal. Od 10.00 do 15.00 będzie można tu zaczipować i zarejestrować swojego pupila. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników czworonogów.
Głównym celem fundacji Safe-Animal jest walka z bezdomnością zwierząt. Od zeszłego roku po całej Polsce jeździ przystosowany czipobus, w którym pracownicy fundacji darmowo czipują zwierzęta.
 • Jesienne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie - od 10 do 24 września br.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie - komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii 2023

W dniach od 25 MARCA do 16 KWIETNIA 2023r. zostanie przeprowadzona akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.
 • Pies bez opieki może kosztować

Pies bez opieki może kosztować

Coraz częstym problemem w naszej gminie jest sprawa psów pozostawionych bez opieki. Zostają one porzucane oraz są puszczane luzem przez właścicieli poza teren swojej posesji. Zdarzają się przypadki, że zwierzaki w prosty sposób opuszczają posesje (np. otwarte bramy, brak ogrodzenia). Biegające na wolności psy często nie są psami bezdomnymi, ale mają swoich właścicieli.

 • Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) znów pojawiła się na terenie województwa mazowieckiego

Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) znów pojawiła się na terenie województwa mazowieckiego

Apel Wojewody Mazowieckiego do wszystkich hodowców, właścicieli drobiu oraz osób pracujących na fermach.

 • Lubimy zwierzęta = nie strzelamy w Sylwestra!

Lubimy zwierzęta = nie strzelamy w Sylwestra!

Okres sylwestrowo-noworoczny to trudny czas dla zwierząt - zarówno tych domowych, jak i dziko żyjących. Huk wybuchów petard i fajerwerków nie tylko przestrasza zwierzęta, ale może im sprawiać realny ból.

 • Pozostaw liście dla jeża i innych zwierząt

Pozostaw liście dla jeża i innych zwierząt

Jesień to zwykle czas, kiedy robimy porządki w naszych ogrodach i na działkach. Tam, gdzie możemy, zostawiajmy przynajmniej część liści. Może w ten sposób uratujemy jeża albo inne zwierzę? Liście dla jeża to znakomite schronienie przed zimą!

 • Jesienne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie - od 10 do 24 września br.

Jesienne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie - od 10 do 24 września br.

W dniach od 10 do 24 WRZEŚNIA 2022 r. planowane jest przeprowadzenie akcji szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie woj.mazowieckiego.

 • Uwaga! Wścieklizna!

Uwaga! Wścieklizna!

Wścieklizna jest nieuleczalną, wirusową chorobą zakaźną o niezmiernie ostrym i prawie zawsze śmiertelnym przebiegu,  atakującą układ nerwowy ludzi i zwierząt.

Na terenie województwa mazowieckiego odnotowuje się przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich ( lisów, nietoperzy, jenotów, borsuka, saren) oraz u zwierząt towarzyszących (psy i koty)

 • Miejsce przyjazne dla psa i kota

Miejsce przyjazne dla psa i kota

Naszym czworonogom w upalne dni chce się pić tak samo jak nam. Zachęcamy więc Mieszkańców do przyłączenia się do akcji „woda dla zwierzaków” i wystawiania przed sklepy, firmy i domy misek z wodą.

 • Akcja ochronna szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim w 2022 r.

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie - od 1 kwietnia

W dniach od 1 do 13 kwietnia 2022 r. planowane jest przeprowadzenie akcji szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie woj.mazowieckiego.

 • Gmina Żabia Wola podpisała umowę z Fundacją Animal Rescue Poland

Pomoc dzikim zwierzętom z terenu naszej gminy

W dniu 9.03.2022 r. Gmina Żabia Wola podpisała umowę z Fundacją Animal Rescue Poland, której głównym celem jest pomoc dzikim zwierzętom z terenu naszej gminy.

Dzikie zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia podchodzą coraz bliżej ludzi. Coraz częściej widywane są przy naszych domach. Wiele z nich ginie potrącone przez samochód, część rani się skacząc przez ogrodzenia .Dlatego, Gmina Żabia Wola zdecydowała się  pomagać dzikim zwierzętom, które to są częścią naszego ekosystemu i coraz częściej widywane są na terenie naszej  gminy.

 • Pomórzmy przetrwać zwierzętom zimą!

Nasza zima zła - pomóżmy przetrwać zwierzętom

Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny.

 • wścieklizna - przypomnienie o obowązkowym szczepieniu!

Wścieklizna - przypomnienie o obowązkowym szczepieniu!

Powiatowy lekarz Weterynarii w Pruszkowie informuje, iż na terenie województwa mazowieckiego odnotowano już ponad 100 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie radomskim oraz na terenie dzielnic: Wawer, Praga-Południe i Targówek Miasta Stołecznego Warszawy. 

 • Przekazanie darów dla schroniska w Korabiewicach

Przekazanie darów dla schroniska w Korabiewicach

W ubiegłym tygodniu nastąpiło przekazanie darów zebranych podczas Wielkiej Zbiórki dla Schroniska w Korabiewicach, które jest domem m.in. dla bezdomnych psów odłowionych z terenu naszej Gminy

 • Akcja szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Druga jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w 2021 r.

W dniach od 15 do 30 listopada 2021 r. planowane jest przeprowadzenie akcji szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie m.in. powiatu grodziskiego.

 • Zapobieganie bezdomności zwierząt na obszarach wiejskich województwa mazowieckiego

Zapobieganie bezdomności zwierząt. Zagłosuj na projekt 108.

Głównym celem projektu jest ratowanie życia, zapobieganie bezdomności oraz ogólna poprawa dobrostanu zwierząt z obszarów wiejskich województwa mazowieckiego. W osiągnięciu tego celu pomoże powszechne kastrowanie oraz czipowanie kotów i psów.

 • Puchatkowa Jesień - Bezdomniakowy Bazarek

Puchatkowa Jesień - Bezdomniakowy Bazarek

Jak zwykle na naszym bazarku można kupić/sprzedać drobiazgi (i nie tylko), żeby wspomóc Bezdomniaki Żabiowolskie.
Środki zebrane na bazarku zostaną przeznaczone na utrzymanie i leczenie naszych bezdomniaków, psów i kotów, których w tym roku jest niestety bardzo dużo.
 • Zbiórka. Pomóż bezdomnym psom i kotom.

Wielka zbiórka dla schroniska w Korabiewicach

Pomóż bezdomnym psom i kotom. Spraw by żyło im się chociaż trochę lepiej.

 • Akcja szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

Akcja szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

W dniach od 11 września do 3 października 2021 r. planowane jest przeprowadzenie akcji szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

 • Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących

22 czerwca 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 28. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono w miejscowości Otwock (gm. Otwock, powiat otwocki). 

 • Dzikie zwierzęta na drogach

Uwaga! Zwierzę na drodze!

Wiosna i lato to okres w którym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Dlatego  apelujemy do kierowców o zwiększenie ostrożności podczas jazdy przez tereny leśne i zadrzewione. Na drogach gminy Żabia Wola dochodzi do zdarzeń z udziałem leśnych zwierząt. Zderzenie samochodu z sarną, dzikiem, czy łosiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla tego stworzenia, ale także dla kierowców i pasażerów. Radzimy jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem dzikich zwierząt.

 • upały

W czasie upałów zadbaj o zwierzęta!

W upalne dni psy – podobnie jak ludzie – narażone są na udar cieplny. Zwierzęta te nie mają gruczołów potowych, dlatego podczas wysokiej temperatury trudniej im się schłodzić. Właściciele powinni o tym pamiętać i stworzyć swoim pupilom jak najlepsze warunki do przetrwania upałów.

 • szczepienie

Szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

W dniach od 14 do 31 maja 2021 r.* na terenie powiatu grodyiskiego planowane jest przeprowadzenie akcji szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. 

 • akcje zwierzęce

Dobra wiadomość dla właścicieli psów  i/lub kotów

Od 1 kwietnia 2021 r. każdy Mieszkaniec Gminy Żabia Wola, który jest posiadaczem psa lub/i kota może bezpłatnie skorzystać z zabiegu czipowania oraz sterylizacji albo kastracji swojego czworonoga.

 • zaszczep pupila to tylko chwila

Przypominamy o obowiązkowym szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie

Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

 • mroz zabija apel

Mróz zabija. Zadbaj o zwierzęta!

Znęcanie się nad zwierzętami, w tym utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach bytowania jest przestępstwem. Jeśli zwierzęciu dzieje sie krzywda napisz: zwierzęta@zabiawola.pl

 • umowa

Dobra wiadomość dla miłośników zwierząt!

Gmina Żabia Wola podpisała wczoraj ze Schroniskiem Fundacji VIVA! w Korabiewicach umowę na odlawianie, transport oraz utrzymanie w schronisku bezdomnych zwierząt. Teraz bezdomne pieski z naszego terenu trafią właśnie do nich.

 • zadbaj o pupila

W mroźne dni zadbaj o swojego pupila!

W związku ze zbliżającym się ochłodzeniem przypominamy o zapewnieniu zwierzęciu pomieszczenia chroniącego je przed zimnem.  Buda powinna posiadać ocieplenie lub być wyłożona np. słomą.

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola

 • poniedziałek: w godz. 8:00-17:00
 • wtorek, środa, czwartek: w godz. 8:00-16:00
 • piątek: w godz. 8:00-15:00