Gmina
Żabia Wola

Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

  • spotkanie dotyczące rozwiązywania problemów alkoholowych

Spotkanie dotyczące rozwiązywania problemów alkoholowych

26 maja 2021 roku w Domu Kultury w Żabiej Woli na wniosek Prezesa Grodziskiego Stowarzyszenia „13” – Pana Przemysława Stelmaszczyka oraz Radnej Pani Małgorzaty Kozickiej odbyło się spotkanie dotyczące rozwiązywania problemów alkoholowych. W spotkaniu uczestniczyli: Pani Renata Kosińska Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki Alkoholowej, Pani Elżbieta Kwiatkowska – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy socjalni GOPS: Pani Aleksandra  Kołodziejczuk i Pani Monika Skorek,  Radny Pan Mariusz Sztompka oraz zaproszeni goście: przedstawiciele społeczności Anonimowych Alkoholików, Al Anon (grupa wsparcia dla osób współuzależnionych) oraz DDA/DDD (Dorosłe Dzieci z rodzin alkoholowych i dysfunkcyjnych).

Podczas spotkania zostały omówione podstawowe problemy związane z problemem jaki niesie alkoholizm. Alkoholizm to śmiertelna choroba - psychiczne i fizyczne uzależnienie od środka odurzającego połączona z utratą kontroli nad ilością wypitego alkoholu. Uzależniony pije aby poprawić sobie samopoczucie, zagłuszyć trudności życia codziennego, problemy z radzeniem sobie ze stresem w pracy czy związkach. Alkoholizm jest przyczyną wielu innych chorób, najczęściej wymienianą jest marskość wątroby. Jest chorobą chroniczną, nie można jej wyleczyć. Chory ma dwa wyjścia: zaprzestanie picia lub śmierć. Alkoholik kojarzy się nam najczęściej z osoba zaniedbaną, bezdomną i wciąż będącą pod wpływem alkoholu, ale należy zauważyć, że problem alkoholowy może dotykać również osoby wysoko prosperujące, pijące w zaciszu domowym lecz prawidłowo funkcjonujące w społeczeństwie. Alkoholizm dotyka nie tylko osobę uzależnioną ale całą jego rodzinę – żonę/męża, dzieci, rodzeństwo, rodziców (osoby współuzależnione). Grupa wsparcia Al Anon powstała po to by takim ludziom pomagać w zrozumieniu czym jest alkoholizm, jak wspierać alkoholika w wychodzeniu z nałogu ale przede wszystkim jak zadbać o siebie by nie cierpieć z powodu choroby bliskich. Społeczność DDA/DDD to grupa ludzi, którzy dziś są dorośli ale wychowani zostali w rodzinach alkoholowych lub dotkniętych innymi dysfunkcjami. Zachowania, które wynieśli z dzieciństwa przeniesione do życia dorosłego mogą sprawiać, że moją trudność w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Często same borykają się z własnymi uzależnieniami (alkoholizm, pracoholizm, seksoholizm i inne uzależnienia), mają problem z założeniem zdrowej rodziny, cierpią na choroby psychiczne (np. depresja), mają niskie poczucie własnej wartości. Dzieci, które były zaniedbywane,  bite, poniżane, niekochane, wykorzystywane (fizycznie a nawet seksualnie) dziś potrzebują wsparcia, by móc prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie.

Na spotkaniu omówiono w jaki sposób najlepiej wesprzeć te osoby, które poszukują pomocy. Praca AA, DDA/DDD oraz Al Anon opiera się na 12-krokowym programie powrotu do zdrowia oraz cyklicznych spotkaniach zwanych „mityngami”. Zaproponowano by osoby, które trafiają na komisję rozwiązywania problemom alkoholowym kierować na takie mityngi, gdzie znajdą wsparcie osób podobnych im samym. Goście przynieśli ze sobą materiały informacyjne i reklamowe o miejscach i sposobie działania grup wsparcia.

  • autor: Renata Kosińska - Pełnomocnik Wójta ds. Profilaktyki Alkoholowej, data: 2021-06-21

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola
- poniedziałek: 8:00 - 17:00
- wtorek-środa-czwartek: 8:00 - 16:00
- piątek: 8:00 - 15:00