Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

 • Zgnilec amerykański ostrzeżenie dla pszczelarzy

UWAGA! "Zgnilec amerykański" ostrzeżenie dla pszczelarzy

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pruszkowie informuje o obszarze zapowietrzonym, w związku ze stwierdzeniem ogniska zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie miejscowości Podkowa Leśna. Obszar ten obejmuje powiat pruszkowski i grodziski.

W gminie Żabia Wola obszarem zapowietrzonym objęta jest miejscowość Siestrzeń od strony północno- zachodniej do trasy S8.

Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie, w którym nakazał oznakowanie tych obszarów tablicami z napisem: „Zgnilec amerykański pszczół – obszar zapowietrzony”. Zostaną one umieszczone przy drogach wylotowych i wjazdowych.

Na obszarze zapowietrzonym zakazuje się organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii, a także przemieszczania pszczelich rodzin i matek, czerwia, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece.

Zgnilec amerykański - choroba pszczół

Zgnilec amerykański jest bardzo groźną chorobą pszczół. Pojawia się od wiosny do jesieni, najczęściej podczas ciepłego lata. Wysokie temperatury sprzyjają jego rozwojowi. Choroba łatwo się roznosi i jest śmiertelna dla owadów. Po potwierdzeniu faktu wystąpienia choroby, pod nadzorem lekarza weterynarii prowadzone jest jej zwalczanie. Zgnilec nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast pośrednio jak najbardziej: może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych lub ogrodniczych. 

 • autor lub odpowiedzialny za treść: Referat Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska
  data wytworzenia: 2020-10-16
 • opublikował: Ewelina Radkiewicz
  data publikacji: 2020-10-16 12:34
 • zmodyfikował: Ewelina Radkiewicz
  ostatnia modyfikacja: 2020-10-16 14:50

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola

 • poniedziałek: w godz. 8:00-17:00
 • wtorek, środa, czwartek: w godz. 8:00-16:00
 • piątek: w godz. 8:00-15:00