Gmina
Żabia Wola

Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

Akcja protestacyjna przeciwko budowie linii 400 kV - 8 listopada 2016 (wtorek)

Szanowni Państwo,

w ubiegłym miesiącu, 22 września, w Warszawie odbył się protest przeciwko linii 400 kV do udziału, w którym Państwa zachęcałam. Kilka tysięcy osób zmobilizowanych przez grupy społeczne i samorządy przybyło, aby domagać się wyjaśnienia wątpliwości i merytorycznego, transparentnego dialogu w sprawie tej inwestycji.

Niestety, wbrew wspólnym ustaleniom, przekazane postulaty nie były zgodne z przekonaniami wszystkich protestujących. Uważam, że takie postępowanie nie tylko nie było uczciwe wobec osób, które uczestniczyły w proteście, ale przede wszystkim wpisuje się w scenariusz nakreślany przez Inwestora.

Blisko dwa lata trwał pozorowany dialog z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, który na każdym etapie wzbudzał wątpliwości formalne i merytoryczne. Działania proponowane przez Inwestora nie dały odpowiedzi na zadawane pytania o zarezerwowany od dziesiątek lat pierwotny korytarz czy prace związane z przygotowaniem koncepcji wpisanej do planu wojewódzkiego. Doprowadziły natomiast do licznych konfliktów i podziałów społecznych, które regularnie są podsycane i tym samym odsuwają uwagę od nieprawidłowości jakie miały miejsce.

Liczne nieścisłości i uogólnienia wykorzystywane przez stronę Inwestora dają podstawy do sprzecznych interpretacji zdarzeń związanych z planowaniem przedmiotowej inwestycji. To właśnie brak transparentności i pełnej informacji ze strony Inwestora w moim przekonaniu jest powodem tak wielkich emocji, które obecnie mają miejsce.

Ostatnie tygodnie pokazały, że strategia Inwestora przyniosła zamierzony efekt. Wobec braku jedności, co do podnoszonych postulatów, spadła mobilizacja społeczna i nie udało się przekonać decydentów do koniecznego dialogu i wyjaśnienia wszystkich niejasności związanych z tą inwestycją.

Niemniej jednak brak reakcji, odpowiedzi na stawiane pytania i chęci do transparentnego dialogu sprawił, że wspólnie z samorządami sąsiednich gmin zdecydowaliśmy się ponownie wesprzeć i zachęcać do udziału w kolejnym proteście.

Dlatego zapraszam Państwa do udziału w proteście 8 listopada. Pomimo sprzecznych interesów poszczególnych społeczności apeluję, abyśmy razem pokazali decydentom, iż nie ma zgody na metody stosowane przy przygotowaniu tej inwestycji. Nie możemy godzić się na brak sprawiedliwości i przedmiotowe traktowanie. Jeżeli takie postępowanie pozostanie bez reakcji to w przyszłości możemy zostać potraktowani tak samo przy okazji planowania innej ponadlokalnej inwestycji.

Halina Wawruch

  • data: 2016-11-03
  • PROTEST przeciwko budowie linii 400 kV 8 listopada 2016

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola
- poniedziałek: 8:00 - 17:00
- wtorek-środa-czwartek: 8:00 - 16:00
- piątek: 8:00 - 15:00