Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

Sprawdź jakość powietrza, prognozy zanieczyszczeń

Zanieczyszczenie powietrza to powszechny problem. W przypadku przekroczenia norm pyłu zawieszonego PM10 oraz innych substancji występuje realne zagrożenie dla zdrowia. Przyczyn należy upatrywać m.in. w emisji spalin, niekorzystnych warunkach pogodowych (niskie temperatury, słaby wiatr) oraz spalaniu paliw złej jakości.

W związku z powyższym, w przypadku ostrzeżeń o złej jakości powietrza wskazane jest ograniczenie czasu przebywania na powietrzu. Przede wszystkim dotyczy to kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych, osób z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia oraz ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. W związku z przekroczeniem dopuszczalnych norm pyłów mogą występować kaszel, trudności z oddychaniem, podrażnienia górnego odcinka dróg oddechowych.

Prognoza jakości powietrza na najbliższe 24-48 godzin wykonywana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

 • opublikował: Administrator Systemu
  data publikacji: 2017-12-08 18:25
 • zmodyfikował: Administrator Systemu
  ostatnia modyfikacja: 2017-12-08 19:04
 • WIOŚ

Domyślnie prognoza zanieczyszczeń pokazuje indeks jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego w dniu dzisiejszym. Z menu po prawej stronie mapy można wybrać jutro oraz zmienić rodzaj zanieczyszczenia.

Istnieje także możliwość uzyskania informacji o prognozowanych najwyższych zanieczyszczeniach z dokładnością do jednej godziny. Jeśli chcemy uzyskać informację o najwyższym przewidywanym stężeniu w danym dniu, należy wybrać opcję (z lewej strony mapy) max1h . Po kliknięciu na mapę na Żabia Wola (lub inną miejscowość) uzyskamy odczyt z prognozowanym najwyższym stężeniem jednogodzinnym oraz godziną jego wystąpienia.

Inną przydatną funkcjonalnością jest zbadanie przebiegu dobowego stężeń zanieczyszczeń. Po wybraniu opcji (z lewej strony mapy) 1* włączymy animację stężeń zanieczyszczeń. Po kliknięciu na mapę na interesujące nas miejsce pojawi się tabelka z prognozowanymi w danym dniu dla każdej kolejnej godziny stężeniami zanieczyszczeń.

 • opublikował: Administrator Systemu
  data publikacji: 2017-12-08 18:31
 • zmodyfikował: Administrator Systemu
  ostatnia modyfikacja: 2017-12-08 18:32
 • www.gios.gov.pl
Przed wyjściem z domu warto sprawdzić jakość powietrza. Wyniki pomiarów i prognoz dostępne także na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie: www.powietrze.gios.gov.pl.

Posiadacze telefonów z systemem Android, iOS i Windows mogą również pobrać aplikację „Jakość powietrza w Polsce”, która jest dostępna na stronie: powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app.

 • opublikował: Administrator Systemu
  data publikacji: 2017-12-08 18:45
 • zmodyfikował: Administrator Systemu
  ostatnia modyfikacja: 2017-12-08 19:10
 • apk

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola
- poniedziałek: 8:00 - 17:00
- wtorek-środa-czwartek: 8:00 - 16:00
- piątek: 8:00 - 15:00