Gmina
Żabia Wola

Menu

Odnośniki

Nawigacja

Treść strony

Debata o bezpieczeństwie w Gminie

W Urzędzie Gminy w dniu 11 grudnia br. odbyła się debata społeczna dotycząca poprawy bezpieczeństwa na terenie Żabiej Woli, w której uczestniczyli Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Mazowieckim insp. Dariusz Lubański, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Dariusz Popielczyk, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji asp. szt. Katarzyna Zych, Kierownik Posterunku Policji w Żabiej Woli asp. szt. Piotr Zarębski, Dzielnicowy st. asp. Krzysztof Jakubik, Wójt Gminy Piotr Rybka, Radny Gminy Przemysław Wójcik, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żabiej Woli Elżbieta Kwiatkowska oraz mieszkańcy Gminy Żabia Wola zainteresowani przedmiotowym zagadnieniem.

Wstępem do debaty było zaprezentowanie przez Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Mazowieckim danych statystycznych dotyczących przestępstw kryminalnych, miejsc najbardziej zagrożonych przestępczością i wykroczeniami, bezpieczeństwa na drogach gminnych oraz ilości przeprowadzonych interwencji w okresie od stycznia do listopada br. Inspektor Dariusz Lubański przedstawił również informacje na temat prewencji kryminalnej prowadzonej na terenie Powiatu Grodziskiego, w tym m.in. o:

  • funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nowej platformie wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją, dającej możliwość anonimowego dzielenia się spostrzeżeniami w zakresie różnego rodzaju zagrożeń. Mapa uwzględnia zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji, a w tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997; (więcej o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa);
  • realizacji programu „Dzielnicowy bliżej nas” mającego na celu budowanie zaufania pomiędzy służbami a obywatelami oraz ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami, w ramach którego uruchomiona została Aplikacja „Moja Komenda” - pierwszy mobilny przewodnik po polskich jednostkach Policji przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aplikacja ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Dzięki niej można w prosty sposób odnaleźć najbliższą jednostkę, a następnie sprawdzić, jak najszybciej do niej trafić. Usługa zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Umożliwia również odszukanie dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania. Wyszukiwarka dzielnicowych działa również w trybie offline (użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu). „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Androidem i na iOS (system operacyjny Apple Inc. dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad). Usługa jest bezpłatna. (więcej o aplikacji mobilnej "Moja Komenda").

Omówione zostały również kwestie związane z potrzebą zatrudnienia dodatkowych funkcjonariuszy oraz zakupu radiowozów. Pan Komendant poinformował także, jakie są koszty związane z budową nowego Posterunku Policji w Żabiej Woli, który zgodnie z przewidywaniami zostanie oddany do użytku  w sierpniu 2019 r.

W czasie debaty przeprowadzona została również dyskusja na temat działań, jakie należy podjąć w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Gminy Żabia Wola. Uczestnicy spotkania przedstawili swoje spostrzeżenia oraz uwagi, które dotyczyły m.in. długiego czasu oczekiwania na realizację połączenia z telefonem alarmowym 112, konieczności zwiększenia liczby patroli, nieprzestrzegania ograniczeń prędkości oraz tonażu przez kierowców poruszających się po drogach na terenie Gminy, zwłaszcza na szlakach komunikacyjnych z Grójca i Tarczyna w kierunku Żelechowa, Siestrzeni.

  • autor: Krystyna Janiszewska, data: 2018-12-14

« wstecz

Banery

Stopka

Urząd Gminy Żabia Wola
ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 858 27 00
e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny pracy Urzędu Gminy Żabia Wola
- poniedziałek: 8:00 - 17:00
- wtorek-środa-czwartek: 8:00 - 16:00
- piątek: 8:00 - 15:00