OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY GMINY ŻABIA WOLA

Odnośniki

Imieniny

Pelagii, Feliksa, Zbysława

Data

Piątek 23 Marca 2018

Wyszukiwarka

Odnośnik do BIP

Nawigacja

Menu

Odnośniki

Treść strony

  • Dom Kultury obecnie

          Budynek Domu Kultury (dawny dworek mieszkalny) usytuowany jest w centralnej części Żabiej Woli, na wschód od szosy katowickiej. Budynek znajduje się na terenie całkowicie wygrodzonym, podjazd do budynku zlokalizowany jest od strony wschodniej, poprzedzony pierwotnie kolistym gazonem. Na północ od budynku znajdują się resztki podworskiego parku, od zachodu ogrodzenie Spółdzielni Produkcyjnej.

          Historia dworu sięga roku 1827, w którym to we wsi i folwarku Żabia Wola wymienionych było jedynie 20 domów i 187 mieszkańców. Właścicielką dóbr żabiowolskich była wówczas kasztelanowa krakowska z rodu Dzierzbickich. W roku 1886 folwark Żabia Wola obejmował obszar 683 mórg, w tym gruntów ornych i ogrodów mórg 476, łąk - 72 morgi, pastwisk - 11 mórg, lasu - 99 mórg, nieużytków - 25 mórg, budynków murowanych - 8, drewnianych - 8, ponadto las nieurzędowy i pokłady torfu. Wieś liczyła wówczas 187 osób.

          Pierwotny dworek był budynkiem jednokondygnacyjnym, dwutraktowym, z sienią na osi. Został on wymurowany z cegły i wykończony w stylu skromnego klasycyzmu. Równocześnie z budową dworu urządzono w Żabiej Woli park określony w tekstach źródłowych „lasem urzędowym".

          Dwór został przebudowany na początku XX w. Ówczesnym właścicielem był Kazimierz Wojciechowski.

          W roku 1930 majątek Żabia Wola odkupuje niejaki dr Śląski. Wokół dworu znajdował się dość duży park w którym rosły obok drzew liściastych także piękne okazy sosen i świerków a uzupełnieniem ich stanowiły duże ilości różnego gatunku kwiatów, jak również różanki i klomby. Jeszcze w roku 1914 park miał około czterech hektarów. Najwięcej drzew dosadzonych zostało w latach 1908 - 1910. Z zachowanych przekazów wynika, że parkowe alejki wykorzystywane były m.in. przez panny Wojciechowskie na konne przejażdżki.

          Od dworu w kierunku lasu prowadziła wówczas okazała aleja kasztanowo - grabowa. Alejki w parku biegły prosto a jedynie podjazd do dworu był okrągły. W miejscu obecnie stojącej figurki stał budynek karczmy, a za nią staw, w którym hodowano ryby. W pobliżu dworu znajdowała się także krochmalnia, która w roku 1914 sprzedana została za długi. W roku 1921 część parku zajęta została przez wytyczoną w pobliżu szosę.

          Po II wojnie światowej majątek w Żabiej Woli został w całości rozparcelowany przez ówczesne władze komunistyczne.

          Dwór przez następne lata był wykorzystywany częściowo jako mieszkalny i usługowy, natomiast zaniedbany park ulegał systematycznej dewastacji. W latach 60-tych XX w. budynek użytkowany był przez Rejonową Spółdzielnię Zaopatrzenia i Zbytu „Samopomoc Chłopska", Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Żabiej Woli, weterynarza, Kasę Spółdzielczą, zlewnię mleka i cztery lokale mieszkalne - trzy na poddaszu oraz jeden na parterze. Przez te lata nieodpowiednio użytkowany budynek popadał w ruinę.

          Ostatecznie generalny remont dworu został rozpoczęty w II połowie lat siedemdziesiątych. W wyniku tych prac nieznacznej zmianie uległ wygląd zewnętrzny budynku. Przede wszystkim drewniane kolumny ganku zostały zamienione na murowane, natomiast dach kopertowy został przebudowany na dach naczółkowy z dwukondygnacyjnymi ścianami bocznymi (od północy i południa). Wydaje się ponadto, że kalenica dachu została podniesiona w stosunku do stanu sprzed remontu. Cztery lukarny zastąpiono niewielkimi okienkami tzw. wolimi oczkami.Wyremontowanły budynek został w 1988 roku zaadaptowany w całości na Dom Kultury.

          Uznając wysokie walory architektoniczne - historyczne obiektu dla historii budownictwa wiejskiego na terenie Polski, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Skierniewicach decyzją nr 45 z dnia 23.03.1980 r. wpisał dwór w Żabiej Woli do rejestru zabytków.

  • Widok dworu od strony wschodniej (1977 r.).
  • Widok dworu od strony południowo - wschodniej (1977 r.).
  • Fragment elewacji wschodniej (1980 r.)
  • Widok dworu od strony południowo - wschodniej (1980 r.).
  • Widok dworu od strony południowo - zachodniej (1980 r.).
  • Widok dworu od strony północnej (1980 r.).

Kwartalnik

BIULETYN URZĘDU GMINY W ŻABIEJ WOLI

Odnośniki

Reklama

Gminny Portal Mapowy
Portal mapowy
Dom Kultury
-
Zwiazek Miedzygminny
Muzeum Zaby
Zwiazek Gmin Wiejskich
-
UE
EA
BW
ASI

Stopka

Lcznik odwiedzin

Jesteś 5323 osobą
na naszej stronie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Żabia Wola, ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 857 81 81 e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 9:00 - 18:00
wtorek-czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Copyright

Copyright © 2009 - 2018 Gmina Żabia Wola    All rights reserved  |  powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.