OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY GMINY ŻABIA WOLA

Odnośniki

Imieniny

Łukasza, Kai, Leonii

Data

Niedziela 22 Kwietnia 2018

Wyszukiwarka

Odnośnik do BIP

Nawigacja

Menu

Odnośniki

Treść strony

Celem wprowadzenia...

Znając historię lepiej rozumiemy współczesność.

Zespół historyczny dzieła.

 

Każdy może mieć swój udział w spisywaniu historii naszych żabiowolskich wsi.

 

     Przypominamy Państwu, że powstały tuż przed wakacjami Zespół Historii i Tradycji naszych ziem – działa. Na pierwszym, organizacyjnym spotkaniu pod przewodnictwem pani Wójt Gminy, Haliny Wawruch, ustalono w zarysie kierunki działania.

     Dla przypomnienia: Urząd Gminy z jego kierownictwem zobowiązał się być pomocnym w docieraniu do istniejących źródeł, a także do ułatwienia - za pośrednictwem Domu Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej – publikacji zebranych i opracowanych zbiorów. Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli jest punktem, gdzie można zgłaszać lub składać albo wypożyczać prywatne materiały, zdjęcia, dokumenty, a raczej ich kserokopie. Będą one publikowane na stronie Domu Kultury w Żabiej Woli.

     Ważna dla Zespołu będzie również wiadomość, gdzie mogą znajdować się istotne informacje lub dokumenty. Najstarsi mieszkańcy Gminy mogą być dla Zespołu ciekawym źródłem wiedzy o naszych wsiach.

     Dla przypomnienia jeszcze raz: istotne są dla Zespołu informacje o faktach do lat 70. XX wieku, do momentu powołania Gminy w jej obecnym kształcie terytorialnym. Im starsze dokumenty, tym cenniejsze. Zespół nie zajmuje się polityką, skupia ludzi o różnych poglądach, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej o naszej historii, wychodząc z założenia, że społeczeństwo obywatelskie powinno znać swoją przeszłość.

     Prace Zespołu organizuje Andrzej Jendrych (uwaga – nie kieruje nimi, a spełnia jedynie funkcję porządkową, bowiem decyzje podejmowane są w c zassie dyskusji zainteresowanych osób), zaś „skarbcem” dokumentów – kopii i informacji oraz ich formy internetowej jest Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli (pani Halina Krajewska) oraz Dom Kultury w Żabiej Woli (p. Danuta Wiczuk – Nowajczyk).

     Zebrane materiały będą zamieszczone na stronie internetowej, co umożliwi dyskusję nad nimi. W ciągu dwóch – trzech lat Zespół Historii i Tradycji gminy Żabia Wola zamierza wydać drukiem opracowane materiały, zaś w niezbyt odległym terminie przedstawić internautom i pozostałym mieszkańcom skrócone – szkicowe opracowanie.

     Na początek przedstawimy opracowanie znanego pedagoga, b. Dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Skułach, pani Barbary Gradkowskiej, która od lat zajmuje się historią naszej gminy. Jest to niezwykły dorobek autorski, obszerny i udokumentowany źródłami. Będzie on prawdopodobnie podstawową częścią składową przyszłego opracowania. Zespół zamierza przedstawić m.in. takie działy opracowania, jak: gospodarka, rzemiosło, organizacje społeczne, emigracja czy najbardziej opracowany do tej pory dział – oświata, czyli historia szkół na naszych ziemiach.

     Na zakończenie prezentujemy dorobek poszukiwań p. Ewy Ładyńskiej i p. Andrzeja Pomianowskiego - ciekawe mapy z XIX i XX w.  Państwo Pomianowscy apelują o inne informacje na temat map historycznych naszego terenu.

     Kontakt do Zespołu Historii i Tradycji: 46-857-82-60 (Dom Kultury w Żabiej Woli).

Kwartalnik

BIULETYN URZĘDU GMINY W ŻABIEJ WOLI

Odnośniki

Reklama

Gminny Portal Mapowy
Portal mapowy
Dom Kultury
-
Zwiazek Miedzygminny
Muzeum Zaby
Zwiazek Gmin Wiejskich
-
UE
EA
BW
ASI

Stopka

Lcznik odwiedzin

Jesteś 1439 osobą
na naszej stronie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Żabia Wola, ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 857 81 81 e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 9:00 - 18:00
wtorek-czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Copyright

Copyright © 2009 - 2018 Gmina Żabia Wola    All rights reserved  |  powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.