OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY GMINY ŻABIA WOLA

Odnośniki

Imieniny

Pelagii, Feliksa, Zbysława

Data

Piątek 23 Marca 2018

Wyszukiwarka

Odnośnik do BIP

Nawigacja

Menu

Odnośniki

Treść strony

Przychodzi Mikołaj do Koła Gospodyń Wiejskich i...

          ... wywołuje ogromne zamieszanie! Jak to możliwe - przecież w długiej historii Koła Gospodyń Wiejskich w Domu Kultury w Żabiej Woli nigdy tu nie zaglądał!

         A jednak przyszedł. Historyczną datą stał się szósty grudnia 2012 roku. Ubrany w tradycyjny czerwony płaszcz i czapkę przyniósł paniom prezenty i... rózgi, które rozdał osobom nieco zaniedbującym pracę w Kole i nie przychodzącym (lub spóźniającym się) na cotygodniowe spotkania. Święty Mikołaj wypytywał o pracę w Kole Gospodyń Wiejskich. Miał słaby wzrok, więc Przewodnicząca Koła pomagała rozdawać paczki odpowiednim osobom.

          Postać staruszka z długą, białą brodą wywołała niemałe zaskoczenie wśród naszych Gospodyń. On sam powiedział, że jeśli tylko zdrowie mu pozwoli, przyjdzie za rok, by sprawdzić, czy w Paniach dalej drzemią dzieci...

Mikołaj w Kole Gospodyń Wiejskich 2012 - galeria

 

Mikołaj w Klubie Malucha

          W pierwszą środę grudnia do naszego Domu Kultury zawitał... Święty Mikołaj! Odwiedził członków Klubu Malucha oraz ich gości - dzieci z klasy "0a" ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie (wychowawca: E. Żurawska).

          Dzieci spotkały się w sali Domu Kultury, by wspólnie obejrzeć przedstawienie teatralne pt. "Kot w Butach" w wykonaniu krakowskiego teatru "Art-Re". Znakomite przedstawienie przygotowane na podstawie bajki Charles’a Perrault’a bardzo podobało się najmłodszym. Spektakl przeplatany był muzyką, a wyjątkowa scenografia i kostiumy aktorów stworzyły baśniową atmosferę. Humorystycznie potraktowano perypetie tytułowego bohatera, któremu udało się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym.

         Po zakończeniu przedstawienia rozpoczął się bal godny króla i księżniczki! Wszyscy bawili się z aktorami, zaś kółkom i łańcuchom dzieci tańczących na parterze Domu Kultury nie byłoby końca (wszak zabawa była przednia), gdyby nie wizyta... Świętego Mikołaja! Wszyscy byli zaskoczeni pojawieniem się tak wspaniałego gościa, on zaś znalazł czas dla wszystkich dzieci, rozmawiając z nimi i obdarowując drobnymi prezentami.

          Dzieci rozstawały się w doskonaych humorach, z wypiekami na twarzach, pełne wrażeń związanych z nadzwyczajnym przedpołudniem.

Mikołaj w Klubie Malucha 2012 - galeria

 

Andrzejki w Kole Seniora

          Od lat w Kole Seniora, działającym w Domu Kultury w Zabiej Woli, odbywają się imprezy integracyjne, skupiające naszych najbardziej doświadczonych mieszkańców. Jedną z nich są tradycyjne Andrzejki, które w tym roku odbyy się w czwartek, 29 listopada.

          Uroczystość skupiła w naszej siedzibie Seniorów, którzy  przygotowują się w ten sposób do przeżycia Adwentu. O przebieg imprezy byliśmy spokojni. Seniorzy - jak zwykle - nas nie zawiedli. Nie tylko rozmawiali o nadchodzącym czasie i tradycjach z nim zwiazanych, ale również bawili się doskonale przy muzyce na żywo. Dobry humor dopisywał, a skromny poczęstunek i tradycyjna "mała czarna" rozgrzewały w mroźne, choć jesienne popłudnie.

          Nasi Seniorzy po raz kolejny pokazali nam, że nie liczy się wiek ciała, a ducha - radość z życia oraz chęć przeżywania go w miłej atmosferze, z uśmiechem na ustach.

Andrzejki w Kole Seniora 2012 - galeria

 

 

Być Seniorem - to brzmi dumnie!

          Od wielu lat w siedzibie Domu Kultury w Żabiej Woli działa Koło Seniora – zgrupowanie osób, które wolą wspólne spędzanie wolnego czasu, wycieczki oraz wymianę doświadczeń od samotnego siedzenia przed telewizorem i oglądania kolejnego serialu… Do kalendarza wspólnych spotkań wpisany jest m.in. „Dzień Seniora” – święto członków naszego koła.  

          W tym roku uroczystość z tej okazji zaplanowano na czwartek, 18 października. Jednym z elementów tegorocznego spotkania było uroczyste pasowanie na Seniora nowych członków koła, chcących zasilić jego szeregi. Funkcji osoby pasującej podjął się sam Stefan Rusinowski – Przewodniczący Koła Seniora. Po uroczystym przeczytaniu regulaminu złotym berłem nadawał kolejnym członkom miano Seniora. Każdy nowoprzyjęty musiał wypić szklankę soku cytrynowego (najlepszy test na umiejętność tryskania dobrym humorem) oraz własnoręcznie podpisać kartę członkowską, zobowiązującą każdego członka organizacji.

          Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na dobra zabawę i skromny poczęstunek, przygotowany przez pracowników Domu Kultury w Żabiej Woli. Wszyscy członkowie bawili się bardzo dobrze, zarażając nas radością życia. W końcu być Seniorem – to brzmi dumnie!

Dzień Seniora 2012 - galeria

 

Szkolne święto...

          W piękny, jesienny poniedziałek do siedziby Domu Kultury w Żabiej Woli przybyli pracownicy gminnej oświaty – władze poszczególnych szkół, nauczyciele, pracownicy administracji oraz osoby dbające o ład i porządek w naszych szkołach.  Odpowiedzieli oni na zaproszenie Haliny Wawruch, Wójta Gminy Żabia Wola, oraz Mirosława Bieganowskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Żabia Wola.

          Tegoroczną uroczystość rozpoczęła Danuta Wiczuk – Nowajczyk, dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli. Do jej życzeń dołączyli się również gospodarze gminy. Pani Wójt po raz pierwszy w historii podczas gali z okazji Święta Edukacji Narodowej wręczyła zaświadczenia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego pedagogom, którzy uzyskali go w bieżącym roku. Nagrodziła również nauczycieli wytypowanych przez poszczególne rady pedagogiczne wszystkich szkół.

          Powodzenie części artystycznej zapewniła gwiazda spotkania – kabaret OTTO. Znane wszystkim trio przez ponad godzinę bawiło wszystkich gości, prezentując zarówno najnowsze „Kroniki Tuskanii”, jak również legendarne „Wakacje”. Wspaniałe improwizacje i program artystyczny zagwarantowały dobrą zabawę. Zwieńczeniem spotkania był – tradycyjnie już – skromny poczęstunek, przygotowany przez pracowników Domu Kultury w Żabiej Woli.

          Niestety – wszystko, co dobre, szybko się kończy… Po pełnym wrażeń popołudniu pozostały jedynie wspomnienia. Dla wielu nauczycieli była to niezapomniana, fantastyczna odskocznia od dnia codziennego, w którym często okazuje się, że szkoła to nie kabaret…  

Dzień Nauczyciela 2012 - galeria

Zapraszamy na zajęcia w Domu Kultury w Żabiej Woli!

Terminarz spotkań organizacyjnych dotyczących zajęć w Domu Kultury w Żabiej Woli

Święto Pieczonego Ziemniaka w Kole Seniora

          W słoneczny wtorek, 20.09.2012 roku członkowie Klubu Seniora zebrali się w Domu Kultury w Żabiej Woli, aby wspólnie świętować nadejście jesieni – czasu tradycyjnie związanego z wykopkami i smakiem pieczonych ziemniaków. Spotkanie przebiegło w niezwykle uroczystym tonie – przyczyną tego był fakt, iż Seniorzy mieli okazję zobaczyć się po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie..
          Przy przygotowanych przez pracowników Domu Kultury w Żabiej Woli potrawach z ziemniaków oraz tradycyjnej „małej czarnej” spotkanie biegło bardzo szybko. Po wakacyjnej przerwie było o czym dyskutować, a dobra muzyka wprawiała gości w jeszcze lepszy humor.

Dożynkowo na folkowo!

            W bieżącym roku na przełomie sierpnia i września na terenie Domu Kultury w Żabiej Woli odbywają się dożynki gminne. Motywem przewodnim imprezy, współfinansowanej przesz Unię Europejską w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów", była folkowa nuta.

            Uroczysta msza dożynkowa, poprzedzona procesją wokół kościoła pw. Św. Piotra i Pawła w Skułach, rozpoczęła obchody tegorocznego „Święta Chleba”. Ze Skuł chleb i wieniec dożynkowy przewiezione zostały do Domu Kultury w Żabiej Woli, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. 

            Część oficjalną dożynek rozpoczęło tradycyjne przekazanie poświęconego uprzednio chleba gospodarzom gminy – Wójtowi (p. Halina Wawruch) oraz Przewodniczącemu Rady Gminy (p. Mirosław Bieganowski). Dokonali tego tegoroczni starostowie: p. Elżbieta Kok z Bolesławka oraz p. Włodzimierz Nowak z Oddziału. By tradycji stało się zadość, obdarowano bochenkami wszystkich sołtysów wsi wchodzących w skład żabiowolskiej gminy. Pani Wójt i Przewodniczący Rady Gminy podzielili się dożynkowym chlebem również ze zgromadzonymi na uroczystości mieszkańcami gminy i naszymi gośćmi.

            O artystyczną oprawę uroczystości zadbały zaproszone zespoły oraz nasze dzieci, pielęgnujące swe talenty w siedzibie Domu Kultury. „Mazowszacy” zaprezentowali zbiór tradycyjnych piosenek, prezentując piękno polskiego wokalnego folkloru. Znany w folkowych kręgach zespół „Czeremszyna” w ponadgodzinnym koncercie przybliżył wszystkim przybyłym wspaniałą muzykę oraz niespotykane instrumentarium. „Radlanie” podczas krótkiego występu przedstawili wspaniałe tańce ludowe. O zaskakującą interpretację taneczną muzyki disco polo zadbała z kolei grupa tańca nowoczesnego „Raz na Ludowo”. Zwieńczeniem imprezy był występ kabaretu „Widelec”, który debiutował na żabiowolskiej scenie, podbijając serca publiczności nietuzinkowymi skeczami oraz niesamowitymi umiejętnościami aktorskimi.

           „Od myszy do cesarza – wszyscy żyją z Gospodarza” – tekst starego porzekadła towarzyszył nam podczas tegorocznego „Święta Chleba”. Aby chociaż w części zadośćuczynić naszym Gospodarzom, postanowiliśmy zwrócić uwagę na Ich życie, wplatając w program dożynek wiele folklorystycznych nutek. Szkoda tylko, że to, co niegdyś było życiem codziennym, dziś stereotypowo pozostało przede wszystkim atrakcją sceniczną… Mamy jednak nadzieję, że dzięki promocji naszego regionu oraz jego tradycji i kultury widzenie folkloru jako chlubnej przeszłości żabiowolskiej gminy, nastąpią w tym miejscu pozytywne zmiany...

 

Święto Chleba 2012 - galeria

Zapraszamy na zajęcia!

"Lato z Kulturą 2012" za nami!

          Tuż po zakończeniu roku szkolnego rozpoczęliśmy akcję letnią "Lato z Kulturą", skierowaną do dzieici i młodzieży spędzających wolny czas na terenie naszej gminy. Popularność akcji w tym roku przerosła nasze najśmielsze oczekiwania...

         Akcję rozpoczęłą gra terenowa, w trakcie której należało wykazać się umiejętnością odczytywania map oraz posłużyć się kompasem. Grupy biorące udział w zabawieotrzymały wskazówki, które doprowadzały ich do ukrytych na terenie Domu Kultury skarbów - drewnianych klocków. Każda z grup miała za zadanie zbudować budowlę ze znalezionych materiałów. Po zakończeniu zabawy dzieci wzięły udział w warsztatach decoupage, efektem których były wspaniałe dzieła artystyczne.

          We wtorek pojechaliśmy do Józefowa, by odwiedzić zaprzyjaźnioną stadninę koni "Huzar". Dzieci jeździły bryczką i konno, dowiedziały sie wiele o życiu tych ciekawych zwierząt oraz o pracy stadniny. Chętni piekli przepyszne kiełbaski przy specjalnie przygotowanym ognisku, korzystali z atrakcji (plac zabaw). Zwieńczeniem wycieczki był pokaz przygotowany przez profesjonalnego jeźdzca - poznaliśmy chód i umaszczenie koni, widzieliśmy skoki przez bramki oraz sposoby jazdy konnej.

          Wykorzystując wspaniałą, słoneczną pogodę, w środę i czwartek wybraliśmy się na basen. Mszczonowskie termy jak zwykle pozwoliły naszym podopiecznym na beztroską zabawę. Niektórzy uczyli się pływać, oswajając z wodą, inni szaleli na zjeżdżalniach i bawili w najlepsze.

          Zwieńczeniem naszej akcji letniej był wyjazd do Cinema City w Jankach na premierę "Epoki Lodowcowej 4" w wersji trójwymiarowej. Przygody głównych bohaterów oraz niesamowitej - jak zwykle - wiewióry (nomen omen sprawczyni rozpadu Pangei na poszczególne kontynenty oraz zniknięcia Anlantydy...) często wywoływały salwy śmiechu na sali oraz wypieki na buziach naszych podopiecznych. Po wyjściu z kina wszyscy mieliśmy jeden wspólny temat do rozmów...

          Tegoroczne "Lato z Kulturą" z całą pewnością możemy zaliczyć do udanych. Wspaniała pogoda, bardzo liczna grupa zadowolonych uczestników oraz ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu spowodowały, że możemy być zadowoleni z zakończonej akcji letniej.

 

Lato z Kulturą 2012 - galeria

Zapraszamy na "Lato z Kulturą"

Arboretum dla Seniora

          W dniu 11.06.2012 roku członkowie Koła Seniora wybrali się na wycieczkę do Arboretum SGGW w Rogowie oraz Muzeum Lasu i Drewna, gdzie oglądali bardzo ciekawe okazy roślin i zwierząt. Spacer dał możliwość poznania ciekawych gatunków drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu. Pani przewodnik w ciekawy i przystępny sposób przedstawiła rośliny znajdujące się na trasie wycieczki – nie tylko z botanicznego punktu widzenia, ale także z uwagi na ich praktyczne zastosowanie w ogrodnictwie i medycynie. Seniorzy docenili zarówno jej duży walor edukacyjny, jak również możliwość wypoczęcia w pięknym otoczeniu.
 

Z brydżem za pan brat

          W niedzielę, 3 czerwca 2012 roku, nasi brydżyści (jako jedyna grupa niezrzeszona w klubach brydżowych) wzięli udział w Pierwszym Turnieju Brydża Par. Impreza, która odbyła się w Radziejowicach, była dla naszych reprezentantów bardzo ciekawym doświadczeniem i zachętą do ciągłego podwyższania swoich umiejętności. Nasi reprezentanci nie wrócili z turnieju z gołymi rękami - ich starania zostały nagrodzone pięknym medalem za udział i zaproszeniem na kolejne spotkania.

Dziecięcy uśmiech na niepogodę...

          Od wielu lat dzieci z terenu gminy Żabia Wola są witają z nami czerwcowe dni, przyjeżdżając do Domu Kultury na obchody Dnia Dziecka. W tym roku nawiedzili nas nie tylko najmłodsi, ale również... deszczowe chmury. Nie popsuło nam to jednak pysznej zabawy.

          Wszystkich zebranych na dużej sali powitała Danuta Wiczuk - Nowajczyk, gospodarz imprezy. Po krótkim powitaniu i życzeniach oddała ona scenę specjalnie zaproszonym na tę okoliczność artystom. Występy rozpoczął zespół p. Potrzebowskich. Przebrani za kota i mysz pokazywali cyrkowe sztuczki, jeżdżąc na jednym kole, kręcąc lassem jak prawdziwi kowboje oraz wspaniale rozbawiając publiczność. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się występ prawdziwego fakira, który dokonywał niesamowitych rzeczy: połykał ogień, kładł się na szkle i gwoździach oraz pokazał wszystkim zgromadzonym swojego przyjaciela - ogromnego węża. Wszystkie dzieci chciały zobaczyć wyczyny zaproszonego gościa i otoczyły go z każdej strony, zaś ich twarze okazywały ogromne zainteresowanie.

          Gdy pogoda pozwoliła na wyjście z budynku, dzieci natychmiast ustawiły się przed zjeżdżalniami i bramką pozwalającą zmierzyć siłę strzału. Zabawa trwała przez kilka godzin. Dzieci wracały do szkół z uśmiechniętymi buziami, pełne wrażeń z fantastycznie spędzonego dnia - święta wszystkich najmłodszych.

 

Dzień Dziecka 2012 - galeria

Dla naszych Seniorów - Mam i Ojców...

          W piątek, 25 maja biezącego roku, członkowie Koła Seniora spotkali się w dużej sali Domu Kultury w Żabiej Woli, by wspólnie uczcić zbliżające się święta Mam i Ojców.

          W tym roku miłą niespodzianką dla wszystkich zebranych było przedstawienie teatralne, przygotowane przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Skułach.  Znana wszystkim baśń o Kopciuszku przypomniała wszystkim lata spędzane z bajkami, chwile poświęcone czytaniu dzieciom pięknych opowieści.

          Tradycją stało się to, że na spotkaniu Koła Seniora, poświęconemu obchodom Dnia Matki i Ojca, obecna jest Halina Wawruch - wójta naszej gminy. W tak uroczystym dniu złożyła ona wszystkimobecnym życzenia szacunku, miłości i uśmiechu, doceniając trud wychowania i obowiązków matczyno - ojcowskich. Nie zabrakło równiez skromnych prezentów dla naszych Seniorów.

          Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak trudno jest pełnić rolę rodzica. Tym bardziej nie wolno nam zapominać o naszych najbliższych podczas Ich świąt. Jest to tym ważniejsze dla naszych Babć i Dziadków, uwielbianych przez wnuków.

Żabki i Koń na jednej scenie, czyli kilka słów o Festynie Żabiowolskim

          Przygotowania do tegorocznego festynu w Żabiej Woli trwały od wielu tygodni. Każdy starał się, by ta impreza była niezapomniana, nie brakowało również grup chętnych do występowania na żabiowolskiej scenie.  Swój udział w festynie potwierdziła również gwiazda wieczoru – znany i lubiany kabaret „Koń Polski”. Choć prognozy pogody nie nastrajały zbyt optymistycznie, wierzyliśmy, że wszystko pójdzie po naszej myśli.  Jak się okazało – nie musieliśmy się niczego obawiać…

           W przedostatnią niedzielę maja, gdy zegar wskazał godzinę piętnastą, Danuta Wiczuk – Nowajczyk, dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli, dokonała uroczystego otwarcia imprezy. Po zakończeniu oficjalnej części festynu scenę zajęli nasi żabiowolscy artyści: młodzież z zespołu wokalno-instrumentalnego, prowadzonego przez Zbigniewa Sękulskiego. Znane i lubiane piosenki zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez naszą lokalną publiczność. Tradycyjnie barwny i ciekawy był występ „Radlan” – grupy folklorystycznej, przygotowywanej w Gimnazjum im. J. Chełmońskiego przez wykwalifikowanych instruktorów rodem z „Mazowsza”, Małgorzatę i Tadeusza Włoczkowskich. Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. S. Dziewulskiej w Ojrzanowie, prowadzone przez Stellę Klimkowską, przedstawiły swój program artystyczny, znany publiczności tegorocznego „Żabiego Zlotu”. Młodzież z Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Józefinie, przygotowywana przez Wandę Biedrzycką, pokazała fragment „Zemsty”. Głos w czasie festynu zabrali również dobrze znani żabiowolskiej publiczności regionalni artyści – społecznicy: Stefan Rusinowski oraz Andrzej Jendrych. Woje pięć minut mieli również sportowcy, odbierający z rąk Wójta Gminy trofea zdobyte podczas tegorocznego Turnieju o Puchar Wójta Gminy Żabia Wola. Prawdziwą „wisienką na torcie” był z kolei (odznaczający się niespotykaną choreografią artystyczną) występ grupy tańca nowoczesnego, przygotowywanej w Domu Kultury przez Tatianę Filus.

           Gwiazda wieczoru nie zawiodła oczekiwań publiczności. Występ znanego kabaretu rozbawił do łez. Nie mogło zabraknąć odwołań do współczesnych czasów, tematów regionalnych oraz nieśmiertelnego duetu – Mariana i Heli. Profesjonalizm i dogranie występu w najdrobniejszych szczegółach – to znak rozpoznawczy „Konia Polskiego”. Co ważne – artyści pokazali, na co ich stać, wykorzystując żabiowolską scenę i rozbawiając publiczność do łez.

           Zwieńczeniem imprezy była godzinna biesiada z zespołem Zbigniewa Sękulskiego. Publiczność bawiła się bardzo dobrze – nie obeszło się bez bisów i przedłużenia występu. Nawet pogoda była dla nas niesłychanie łaskawa. Mamy nadzieję, że tegoroczne dożynki będą równie przyjemne, spokojne i ciekawe.

 

Festyn Żabiowolski 2012 - galeria

Turniej z mżawką...

          Tegoroczny, majowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Żabia Wola, zdominowany został przez typowo wiosenną aurę - zachmurzone niebo co jakiś czas prezentowało wszystkim obecnym lekką mżawkę, zaś słońce nie miało ochoty popatrzeć na zmagania naszych zawodników. Na szczęście dopisali zarówno zawodnicy, jak również ambicje i chęć do zespołowej gry.

          W najmłodszej grupie spotkały się cztery drużyny: Szóstki, Lion United, FC Orliki i III Klasy. Zacięte spotkania przyniosły nieoczekiwane wyniki - królem strzelców (całego turnieju) został napastnik FC Orlików, Szymon Różycki. Jeden z meczów, zakończony remisem, został unieważniony - z uwagi na grę niezgodną z regulaminem w spotkaniu Lion United z Szóstką młodszej drużynie został przyznany walkower. Decyzja ta zmieniła wyniki klasyfikacji generalnej w grupie szkół podstawowych.

          Grupa uczniów szkół ponadpodstawowych składała się w tym roku z zawodników czterech drużyn: Parszywej Ósemki, Płonących Bananów, Petrykóz i FC Biedronki. Spotkania były bardzo emocjonujące. Ciekawie toczyła się walka punktowa między Płonącymi Bananami a Parszywą Ósemką - o zwycięstwie zdecydowała różnica bramek.

          W tym roku do udziału w najstarszej grupie turniejowej zgłosiło się pięć drużyn: Inter-Tap, GKS Żabia Wola, Literpool, Emeryci PL oraz Duzi Chłopcy. Podczas meczy zawodnicy pokazali nie tylko chęć zwycięstwa, ale równiez doświadczenie w grze drużynowej. Niekwiestionowanym zwycięzcą turnieju w najstarszej grupie został Inter-Tap, zaś Jacek Rotuski (reprezentant GKS Żabia Wola) uzyskał miano najlepszego bramkarza tegorocznej imprezy.

          Tegoroczny turniej pokazał, że nawet niesprzyjająca pogoda nie jest w stanie przeszkodzić w zdobywaniu laurów przez naszych piłkarzy. W końcu piłka jest jedna, a bramki sa dwie - i to jest najważniejsze... 

 

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Żabia Wola 2012 - galeria

Żabie nutki zagrały!

          "Żadne żaby nie grają tak pięknie jak polskie" - pisał swego czasu Adam Mickiewicz. Piękno tychże płazów wychwalał już Arystofanes w swoich "Żabach". Choćby z tego powodu tegoroczny, piąty już "Żabi Zlot", poświęcony został "Żabim Nutkom" - występom wokalno-instrumentalnym, przygotowywanym przez dzieci z terenu gminy Żabia Wola.

          W środę, 16 maja 2012 roku, w dużej sali Domu Kultury w Żabiej Woli spotkali się reprezentanci wszystkich żabiowolskich szkół podstawowych. Na imprezę, prowadzoną w tym roku przez Jacka Wolszczaka, przybyli również twórcy (Mini) Muzeum Żaby - p. Julia i Andrzej Jendrychowie.

          Spotkanie rozpoczęły występy najmłodszych. Wszystkie dzieci znakomicie wczuwały się w swoje role, śpiewając o żabkach i ich życiu. Wspaniałe przebrania i dekoracje dodatkowo wzmocniły wrażenie niepowtarzalności każdego występu. Z uwagi na mały jubileusz (piąta rocznica stworzenia muzeum) państwo Jendrychowie zostali uhonorowani kwiatami. dzieci również otrzymały niewielkie, pluszowe upominki - pamiątki tegorocznego spotkania. Zwieńczeniem obchodów był występ aktorów z teatru Igraszka, którzy przedstawili kukiełkową bajkę. NIecodzienne postacie i sposób przekazania bajki bardzo podobał się zgromadzonym w sali dzieciom.

          Wszystko, co dobre, szybko sie kończy - nasze spotkanie równiez dobiegło końca. Tegoroczne występy sposobały się tak bardzo, że - o ile nam wiadomo - będzie można je zobaczyć nie tylko na "Żabim Zlocie", ale także na innych żabiowolsich imprezach. Wszak żadne żabki nie grają tak pięknie, jak żabiowolskie... 

Żabi Zlot 2012 - galeria

Przy wielkanocnym stole... "Jajeczko" w Kole Seniora.

          Ostatni czwartek marca był dniem niezwykłym dla członków Koła Seniora, działającego w Domu Kultury w Żabiej Woli. Zbliżające się Święta Wielkanocne stały się okazją do spotkania przy wspólnym stole. Na uroczystość przybyły również: Halina Wawruch (wójt gminy Żabia Wola) oraz Zofia Owczarek (sekretarz gminy Żabia Wola), by towarzyszyć Seniorom w tak uroczystej chwili.

          Spotkanie przebiegło w podniosłej, aczkolwiek nie pozbawionej uśmiechu atmosferze. Rozmowom przy wspólnym stole nie było końca. Tradycyjnie nie zabrakło również skromnego, świątecznego poczęstunku i dekoracji, przypominających o charakterze nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

Jajeczko Koła Seniora - galeria

W oczekiwaniu na Święta... "Jajeczko" w Kole Gospodyń Wiejskich.

          W czwartek, 22.03.2012 roku, członkinie działającego w Domu Kultury w Żabiej Woli Koła Gospodyń Wiejskich spotkały się na przedświątecznym „jajeczku”. Na świątecznie ustrojonych stołach nie zabrakło wielkanocnych dań, przygotowanych przez nasze Gospodynie według tradycyjnych receptur.
          Na spotkanie przybyła także Halina Wawruch, wójt gminy Żabia Wola. Jej obecność jeszcze bardziej podniosła rangę tak ważnego dla Koła Gospodyń Wiejskich wydarzenia.

Spotkanie z Beatą Ostrowicką

W czwartek, 22.03.2012 roku, dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy przybyły do Domu Kultury na spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką – autorką wielu znanych książek dla dzieci i młodzieży. Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli.
Beata Ostrowicka debiutowała w 1995 r. nagrodzoną „Ikarem 95” powieścią „Niezwykłe wakacje”. Jest laureatką kilku nagród. Niektóre jej książki zostały przetłumaczone na języki obce. Od 1997 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a od 2002 roku należy do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY. Od 2001 r. pisarka współpracuje z łódzkim wydawnictwem „Literatura”, w którym ukazują się jej kolejne książki.
W związku z tym, że rok 2012 został ogłoszony rokiem Janusza Korczaka, gość zainteresował uczestników swoją najnowszą książką „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”. Jest to wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich ukochanym opiekunie Januszu Korczaku – pedagogu, który poświęcił całe życie broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia. Bardzo chętnie odpowiadała również na pytania uczestników spotkania. Z uśmiechem na ustach podpisywała swoje książki oraz rozdawała autografy.
Zwieńczeniem spotkania było wspólne zwiedzenie (Mini) Muzeum Żaby. Zbiory niezmiernie podobały się zarówno dzieciom, jak również naszemu sympatycznemu Gościowi.
Spotkanie z Beatą Ostrowicką 2012 - galeria

Wiosna przywołana!

Dnia 21.03.2012 roku członkowie Klubu Malucha wraz ze swoimi rodzinami przybyli do Domu Kultury w Żabiej Woli, by ostatecznie i nieodwołalnie pożegnać nielubianą Zimę i jednocześnie przywitać długo oczekiwaną Wiosnę. Z uwagi na to, że w okolicy Domu Kultury nie znajduje się żaden zbiornik wodny umożliwiający tradycyjne utopienie Marzanny, postanowiono ją… spalić. Po uroczystym pożegnaniu Zimy dzieci zaczęły witać Wiosnę piosenkami, wierszykami i uśmiechami. 
Od tego czasu na terenie żabiowolskiej gminy rządzi Wiosna, obdarzając nas słońcem i dodatnimi temperaturami, a świat natury – wspaniałą, wszędobylską zielenią.
Powitanie Wiosny 2012 - galeria

Nikt nie jest doskonały...

          W sobotę, 10 marca, amatorzy dobrej sztuki teatralnej wybrali się do Teatru „Komedia” na sztukę Simona Williamsa pt. „Nikt nie jest doskonały”. Organizatorem wyjazdu był Dom Kultury w Żabiej Woli.
           Sztuka, opowiadająca o Myrtle Banbury, romantycznej i płomiennej pisarce, będącej w rzeczywistości nudnym Leonardem – lekceważonym przez córkę i ojca oraz opuszczonego przez żonę statystykiem w średnim wieku oraz Harriet Copeland – znawczyni mężczyzn, planującej wydanie przyszłego bestselleru, rozbawiła do łez całą publiczność. Na szczególną uwagę zasługuję rola Jana Jankowskiego, który zaskoczył wszystkich swoją „kobiecą rolą”.
           Prawdą jest, że nikt nie jest doskonały. Prawdą jest również, że samo przedstawienie doskonale wpłynęło na samopoczucie naszych adeptów sztuki teatralnej…

Dzień Kobiet w Kole Seniora

          Międzynarodowy Dzień Kobiet jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu żabiowolskiego Koła Seniora. Tradycyjnie już w tym uroczystym dniu nasi Seniorzy spotkali się w Domu Kultury w Żabiej Woli, by złożyć Seniorkom najserdeczniejsze życzenia.
           Przewodniczący Koła Seniora, Stefan Rusinowski, wyrecytował wszystkim Paniom własnoręcznie napisany wiersz. Każda z nich otrzymała piękne, różowe tulipany i moc życzeń od wszystkich przybyłych. Miłym dodatkiem był słodki poczęstunek i symboliczna „mała czarna” – nieodzowna podczas pogawędek przy stole.
           Nasi Seniorzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania. W końcu doświadczenie zobowiązuje!

Artoterapia w Domu Kultury

Nasz pierwszy Bal Walentynkowy...

          Czternasty lutego uważany jest za święto zakochanych. My - w Klubie Malucha - postanowiliśmy troszeczkę zmienić tę tradycję. Dla nas jest to bardzo fajny, ciekawy dzień. Dzień Dobrych Uczuć.

          Przed południem spotkaliśmy sie w naszym Klubie, by połączyć spotkanie walentynkowe z balem karnawałowym. Każde z nas przyniosło ze sobą nie tylko wspaniałe pomysły i dobry humor, ale także wspaniałe przebranie na bal. W sali Domu Kultury czekała na nas miła niespodzianka - pani Dyrektor zaprosiła na nasze spotkanie... prawdziwy teatr! Aktorzy przedstawili nam bajkę o Kopciuszku i zakochanym w nim księciu. Przedstawienie było bardzo ciekawe - zwłaszcza, gdy książę chciał wszystkim dziewczynkom mierzyć pantofelek na nóżki! Na szczęście książę odnalazł swoją wybrankę - piękną, uczciwą i szczerą dziewczynę i... zaprosił nas wszystkich na wesele!

          Na przyjęciu weselnym wszyscy bawiliśmy się w swoich wspaniałych strojach karnawałowych. Tańczyliśmy, kręciliśmy kółka i szlaczki, śpiewaliśmy... Było niesamowicie!

          Teraz już wiem, dlaczego wszyscy lubią Dzień Zakochanych!

  Walentynki w Klubie Malucha 2012 - galeria

Dzień Babci i Dziadka w Klubie Malucha

          W pierwszą środę lutego na zajęciach Klubu Malucha, oprócz najmłodszych, przybyły ich babcie i dziadkowie. Pierwsze spotkanie po feriach miało bowiem nietuzinkowy charakter.

          Maluszki własnoręcznie przygotowały na wcześniejszych zajęciach drobne upominki dla swoich bliskich. Uroczyste wręczenie prezentów, oglądanie ich, podziękowania oraz uśmiechy były bardzo przyjemną częścią spotkania. Babcie i Dziadkowie chętnie skorzystali również z możliwości napicia się gorącego napoju – co, biorąc pod uwagę panujący dwudziestokilkustopniowy mróz za oknami, nie było bez znaczenia dla osób przebywających przez krótki czas w siedzibie Domu Kultury. W tym czasie maluszki przygotowały się do zabawy tanecznej, na którą z powodzeniem zaprosili wielu swoich bliskich. Wszak jak można odmówić, gdy wnuczek prosi do tańca?
          Wspaniała impreza, pełna uśmiechu i radości, szybko dobiegła końca. Nasze Maluszki oraz ich Babcie i Dziadkowie spisali się na medal. To prawdopodobnie najpewniejszy dowód na to, że radość życia przekazuje się w genach…

 Dzień Babci i Dziadka w Klubie Malucha 2012 - galeria

 

Dzień Babci i Dziadka w Kole Seniora

          Dnia 24.01.2012 roku w Domu Kultury w Żabiej Woli odbyło się spotkanie członków Koła Seniora. Obchody Dnia Babci i Dziadka zostały połączone w tym roku z balem karnawałowym.
          Frekwencja w tym roku nie była wysoka. Dokuczliwe w tym roku liczne zachorowania na grypę zmogły również kilku naszych Seniorów. Pozostali członkowie Koła bardzo ucieszyli się z połączenia imprez, które pozwoliło połączyć część oficjalną, pełną życzeń i dobrych słów, z parkietowymi szaleństwami, będącymi dobrą rozgrzewką w czasie dotkliwych mrozów.
          Zabawa na sto dwa, przy dźwiękach znanych i lubianych melodii, a także chwile pełne szczerych życzeń i uśmiechu to od dawna atrybuty członków naszego Koła Seniora. W tym roku pokazali oni, że potrafią się bawić nie gorzej od swoich wnucząt. I tak trzymać!
 

Zimowe ferie zimowe

          Gdy w piątkowe popołudnie uczniowie żabiowolskich szkół po raz ostatni przed feriami opuszczali szkolne mury, do pełni szczęścia brakowało im tylko jednego – śniegu. Niezwykle łaskawa w tym roku zima przypominała raczej przedwiośnie. Aura sprawiła jednak wszystkim ogromną niespodziankę – wraz z ostatnim dzwonkiem na ziemię zaczęły padać pierwsze płatki śniegu, które wkrótce zamieniły żabiowolski krajobraz w zimową krainę.
          Z tym większym zapałem dzieci odwiedzały nasz Dom Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną, które – jak co roku – przygotowały dla nich specjalne zajęcia i propozycje wyjazdów. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykorzystały ponad 30 kilogramów masy solnej, by stworzyć, a po wypaleniu pomalować figurki – pamiątki z ferii. Osoby uczęszczające na zajęcia dziennikarskie stworzyły wspólnie legendę o pochodzeniu nazwy „Żabia Wola” i poznały warsztat pracy profesjonalnego dziennikarza radiowego. Dwukrotnie odwiedziliśmy lodowisko we Mszczonowie, byliśmy również w Cinema City w Jankach na „Kocie w butach 3D”, którego historia bardzo przypadła do gustu naszym podopiecznym.
          Niestety – wszystko, co dobre, szybko się kończy… W tegorocznej akcji zimowej wzięło udział prawie sto młodych osób, które znalazły w naszych murach uśmiech, radość i rozrywkę. Pamiątkowe zdjęcia, reportaże i figurki z całą pewnością zapiszą się w naszej pamięci bardzo pozytywnie.  
 

Od żłóbka do Scrooge'a - o tegorocznych jasełkach...

               Od wielu lat w żabiowolskim Domu Kultury odbywają się „Jasełkowe Zmagania” – przegląd grup teatralnych, reprezentujących szkoły podstawowe z terenu gminy. W tym roku przed publicznością zaprezentowały się trzy zespoły, reprezentujące Szkołę Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie oraz Szkołę Podstawową im. Marii Kownackiej w Skułach.
                Dzieci stanęły na wysokości zadania, prezentując nam zaskakująco odmienny sposób postrzegania jasełek. O ile uczniowie ze Skuł oraz młodsza grupa z Józefiny pokazała swój kunszt i wkład pracy w tradycyjnej formie, zaczerpniętej z przekazów biblijnych, o tyle starsza grupa z Józefiny zaskoczyła nas odważną interpretacją.. „Opowieści wigilijnej” K. Dickensa. Scrooge, nękany przez duchy Bożego Narodzenia, odkrył, że prawdziwe jasełka to nie tylko sztuka teatralna, ale odkrycie małego Jezusa we własnym sercu.
                Licznie zgromadzona na przeglądzie publiczność dziękowała oklaskami wszystkim artystom, Uczniowie i opiekunowie otrzymali również skromne podarunki od dyrektora Domu Kultury w Żabiej Woli w nagrodę za czas i trud włożony w przygotowanie wspaniałych przedstawień.
 

Hej kolęda, kolęda...

                Odwieczną tradycją, związaną z czasem Bożego Narodzenia, jest wspólne kolędowanie. Obyczaj ten ma nie tylko walor wokalny i religijny – jego ogromną zaletą jest łączenie ludzi w ramach jednego, wspólnego celu. Kolędy śpiewają wszyscy chrześcijanie – niezależnie od wieku, ideologii czy zapatrywań politycznych.
                Zwyczajem, który powoli przeradza się w lokalną tradycję, jest wspólne kolędowanie w Domu Kultury w Żabiej Woli. Na dużej sali co roku spotykają się mieszkańcy gminy, którzy poświęcają swój cenny czas na wspólne śpiewanie kolęd razem z dziećmi i młodzieżą z terenu gminy oraz zaproszonymi gośćmi.  Nie inaczej było i w tym roku.
                W niedzielę, 8 stycznia 2012 roku w godzinach popołudniowych duża sala w siedzibie Domu Kultury zapełniła się po brzegi. Kolędowanie przed liczną publicznością rozpoczęła p. Daria Kosiak – Migda (prowadząca „Klub Malucha” w naszym Domu Kultury) ze swoimi kilkuletnimi dziećmi.  Wyróżniający się autentycznym zaangażowaniem i charyzmą całego trio występ bardzo podobał się wszystkim. Nieco inny charakter miały kolędy w wykonaniu zespołu muzycznego, prowadzonego w Domu Kultury przez Zbigniewa Sękulskiego – kolędująca młodzież została przygotowana w bardzo profesjonalny sposób, a dobrze dobrana tonacja i tradycyjne brzmienie pozwoliło na wspólne śpiewanie z publicznością. Swój niebywały kunszt artystyczny pokazał sam Zbigniew Sękulski, wykonując kilka znanych kolęd i pastorałek. Kolędowanie zakończył występ dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie, przygotowywanych przez Edytę Wykrotę i Jolantę Walerysiak. Tradycyjne kolędy, wykonywane przez dużą grupę dzieci, zostały bardzo dobrze przyjęte przez żabiowolską publiczność. Debiutujące dzieci zostały bardzo wysoko ocenione również przez profesjonalistę z wieloletnim scenicznym doświadczeniem. Po zakończeniu występów wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez pracowników Domu Kultury.
                Podczas kolędowania obecni byli nie tylko występujący i publiczność, ale także wolontariusze z działającego w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
                Czas kolędowania nieuchronnie dobiega końca. Z całą pewnością pozostaną po nim wspomnienia związane z niezwykle udaną imprezą, rozpoczynającą nowy rok w żabiowolskim Domu Kultury.
 

Kwartalnik

BIULETYN URZĘDU GMINY W ŻABIEJ WOLI

Odnośniki

Reklama

Gminny Portal Mapowy
Portal mapowy
Dom Kultury
-
Zwiazek Miedzygminny
Muzeum Zaby
Zwiazek Gmin Wiejskich
-
UE
EA
BW
ASI

Stopka

Lcznik odwiedzin

Jesteś 5716 osobą
na naszej stronie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Żabia Wola, ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 857 81 81 e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 9:00 - 18:00
wtorek-czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Copyright

Copyright © 2009 - 2018 Gmina Żabia Wola    All rights reserved  |  powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.