OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY GMINY ŻABIA WOLA

Odnośniki

Imieniny

Pelagii, Feliksa, Zbysława

Data

Piątek 23 Marca 2018

Wyszukiwarka

Odnośnik do BIP

Nawigacja

Menu

Odnośniki

Treść strony

Taneczne opłatkowanie

          Dnia 16.12.2011 roku w siedzibie Domu Kultury w Żabiej Woli odbyło się spotkanie opłatkowe przygotowane dla młodzieży biorącej udział w projekcie unijnym, prowadzonym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żabiej Woli. Nie brakowało na nim uśmiechu, rozmów i wspomnień z początków zajęć tanecznych.

Mikołajki w Klubie Malucha

         W środę, 14.12.2011 roku, dzieci z działającego w Domu Kultury w Żabiej Woli Klubu Malucha postanowiły zaprosić na salę swoich rodziców. Maluchy, ubrane w stroje śnieżynek i krasnali, tańczyły, uderzane przez magiczną różdżkę, witając w ten sposób nadchodzące święta. Wszystkie dzieci wzięły udział w krótkim przedstawieniu dla swych rodziców. 

          Gdy na salę wszedł Święty Mikołaj z długą brodą oraz wielkimi butami pełnymi prezentów, wszyscy byli zaskoczeni. Niektóre dzieci bały się niespodziewanego gościa, ale przełamywały obawy, podchodząc do niego po świąteczne prezenty. 

          Był to dzień pełen niespodzianek – zarówno dla rodziców, jak i dla samych dzieci.

 

Mikołajki w Klubie Malucha - galeria

Zabawa i nauka na Mikołajki

            Dnia 6 grudnia 2011 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie wybrali się do Sali Kongresowej na organizowany przez Fundację „Prometeusz” koncert „5 złotych minut, czyli zabawa na 112”. Organizatorem wyjazdu był Dom Kultury w Żabiej Woli.
            Dzieci oprócz spotkania na żywo ze swoimi idolami (m.in. Adą Szulc, Sylwią Grzeszczak i Anetą Figiel) wzięły udział w teście dotyczącym niesienia pomocy innym. Okazało się, że znały odpowiedzi na prawie wszystkie pytania organizatorów koncertu i zasady niesienia pierwszej pomocy nie były im obce.
            Dochód z koncertu został przekazany na cele statutowe Fundacji „Prometeusz”.

Andrzejki z Poezją

          Od wielu lat w siedzibie Domu Kultury w Żabiej Woli odbywają się tradycyjne spotkania andrzejkowe członków Koła Seniora. W tym roku odbyło się ono w środę, 23.11.2011 roku.

          Frekwencja – jak zwykle – była bardzo duża.  Na seniorów czekała niezwykła niespodzianka: imprezę rozpoczęło spotkanie autorskie z Małgorzatą Ciechomską, Jackiem Suchowiczem oraz Piotrem Łączyńskim – zaproszonymi przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Żabiej Woli twórcami publikacji promujących ideę bookscrossingu - nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu. Utalentowani literacko goście przedstawili naszym seniorom potrzebę „uwalniania książek” oraz przekazali im egzemplarze publikacji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Z ręki do ręki – lekcja integracji”. 

          Po zakończeniu spotkania seniorzy udali się na tradycyjną „małą czarną” i skromny poczęstunek, rozmawiając na tematy związane z prelekcjami. Dalsza część imprezy upłynęła na wspaniałej zabawie, pełnej uśmiechu i przyjaźni. Czy jest to zasługa dobrej książki, z którą niejeden senior opuszczał progi Domu Kultury, czy też wrodzonego talentu do okazywania radości, cechującego naszych seniorów? – trudno powiedzieć…

 

Andrzejki z Poezją - galeria

Z nami nie będziesz się nudzić!

Zajęcia taneczno - odstresowujące dla Kobiet!

Edukacyjne święto

          W poniedziałek, 17.10.2011 roku, na zaproszenie Wójta Gminy odpowiedzieli ci, którzy związani są z rozwojem oświaty w gminie: dyrektorzy szkół, kadra nauczycielska, panie obsługujące placówki szkolne oraz ci, którzy odeszli na zasłużoną emeryturę. Wszyscy spotkali się w siedzibie Domu Kultury, by wspólnie uczcić kolejną rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.

           Wszystkich przybyłych na uroczystość powitał Roberto Zucaro, który przez kilkadziesiąt minut bawił publiczność najbardziej znanymi włoskimi szlagierami. Repertuar rodem z Włoch przypadł do gustu wszystkim, niezależnie od wieku i upodobań, toteż nie należało długo czekać na wspólne śpiewanie i dobrą zabawę. Po znakomitym występie głos zabrali Halina Wawruch oraz Mirosław Bieganowski, reprezentujący władze  gminy Żabia Wola. Po złożeniu życzeń całemu gronu oświatowemu Wójt wręczyła nagrodę specjalną najbardziej zasłużonemu pedagogowi z terenu żabiowolskiej gminy, Małgorzacie Mikoda – reprezentującej Szkołę Podstawową im. M. Dziewulskiej w Ojrzanowie. Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez kadrę Domu Kultury w Żabiej Woli – jak zwykle łączący wysokie walory smakowe z estetyką podania.

Edukacyjne święto- galeria

Seniorzy na szlaku!

          W czwartek, dnia 6.10.2011 roku, członkowie Koła Seniora wybrali się na wycieczkę szlakiem mazowieckich pałaców i miejsc o wyjątkowej wartości kulturowej.

          Podczas kilkugodzinnej wyprawy seniorzy odwiedzili pałac w Radziejowicach, gdzie mieli okazję zobaczyć wystawę pochodzących z prywatnej kolekcji dzieł Józefa Chełmońskiego - malarza pochodzącego z naszego regionu. Równie ciekawą atrakcją stał się wojskowy cmentarz niemiecki (szczególną uwagę przykuwała niespotykana w Polsce architektura). Wspaniały widok pałacu w Nieborowie, a także niespotykane połączenie klasyczej architektury z nowoczesnym przekazem technologicznym (brak przewodnika został zrekompensowany poprzez dostępny dla wszystkich zwiedzających zestaw słuchawkowy, informujący o najatrakcyjniejszych miejscach zamku) bardzo spodobał się naszym wycieczkowiczom.

          Nasycenie atrakcjami turystycznymi okazało się odwrotnie proporcjonalne do nasycenia fizycznego Seniorów - ratunkiem w tym przypadku okazał się zajazd "Na rozdrożu", który przywitał gości wspaniałym obiadem i deserem z tradycyjną "mała czarną". Po posiłku wszyscy odwiedzili "Misterium Tysiąclecia" - wspaniałą szopkę, będącą niejako symbolem turystycznym Niepokalanowa.

          Wesoły autobus wrócił do Żabiej Woli późnym popołudniem. Wszyscy seniorzy jednogłośnie stwierdzili, że takie wycieczki są rewelacyjnym sposobem na połączenie przyjemności związanej ze wspólnym spędzaniem czasu oraz pożyteczego zwiedzania perełek Mazowsza.

Seniorzy na szlaku - galeria

Skulskie skrzaty

          W ostatni wrześniowy poniedziałek w Szkole Podstawowej im. M. Kownackiej w Skułach zagościły... skrzaty! NIezwykłe spotkanie z teatrem zorganizował Dom Kultury w Żabiej Woli.

          Dzieci zaproszone na oparty na jednej z baśni Braci Grimm spektakl obejrzały barwne przedstawienie, zachwycały się pięknymi strojami oraz muzyka i scenografią. Opowieść o młynarzównie, wystawionej na ciężką próbę oraz jej ojcu, niesamowitemu chwalipięcie, pokazała widzom, jakie konsekwencje może mieć przechwalanie się i mówienie nieprawdy.

          O ile dobrze nam wiadomo, skrzatom bardzo spodobało się towarzystwo dzieci ze Skuł.

Wystawa w Domu Kultury w Żabiej Woli

         Od piątku, 29.09 2011 do 13.10.2011 w siedzibie Domu Kultury w Żabiej Woli można oglądać wystawę prac plastycznych Hanny Gancarczyk oraz Małgorzaty Kowalczyk - artystek znanych nie tylko w naszym regionie. Prace plastyczne Hanny Gancarczyk cechuje różnorodność wykorzystywanych technik oraz tematów . Obecna wystawa pokazuje piękno codzienności, którego często nie dostrzegamy, a które otacza nas w każdej chwili.

Wystawa prac Hanny Gancarczyk i Małgorzaty Kowalczyk - galeria

Tradycyjny Pieczony Ziemniak...

           We wtorek, 20 września bieżącego roku, w siedzibie Domu Kultury w Żabiej Woli spotkali się członkowie Koła Seniora, by wspólnie pożegnać mijające lato oraz powitać kolejną jesień (według naszych Gości o wiele łaskawszą od kończącej się, niezwykle kapryśnej pory roku).

          Impreza, zwana tradycyjnie "Świętem Pieczonego Ziemniaka", przebiegała w radosnym nastroju. Luźne rozmowy, pogadanki (po raz pierwszy od czerwcowego spotkania)  oraz "mała czarna" i potrawy z ziemniaków sprawiły, że nasi Goście czuli się bardzo dobrze.

Święto Pieczonego Ziemniaka 2011 - galeria

Nasze Święto Chleba

          Tegoroczne „Święto Chleba” było nie lada wyzwaniem organizacyjnym. Jak zaplanować imprezę dożynkową w czasie, gdy dziwnym zbiegiem okoliczności większość gmin w powiecie ma dokładnie taki sam zamiar? Czy kapryśna, letnia pogoda pozwoli na przeprowadzenie festynu? Wiedzieliśmy jednak, że skoro jakość tegorocznych zbiorów zawiodła wielu rolników z terenu gminy, my nie mogliśmy sprawić im kolejnego zawodu, inwestując w „nasz chleb” – dzieci i młodzież z terenu gminy Żabia Wola.

          Przygotowania do festynu trwały kilka tygodni. Przez ten czas dzieci i młodzież reprezentująca nie tylko nasz Dom Kultury, ale również Gimnazjum w Józefinie, dopracowywała najdrobniejsze szczegóły swoich programów. Jako organizatorzy byliśmy pewni, że dopięliśmy wszystko na ostatni guzik. Nie byliśmy pewni tylko pogody oraz ilości osób obecnych na „Święcie Chleba”… Tym większą radością była dla nas piękna, niedzielna aura, która dotrzymała nam towarzystwa do końca imprezy oraz  setki osób podążających w stronę żabiowolskiego Domu Kultury przed rozpoczęciem zabawy.

          Dokładnie o 15:00 poświęcony chleb, niesiony w asyście młodzieży z „Radlan” i muzyków z „Mazowszaków”  przez starostów dożynkowych, został przywitany przez naszych gości. Dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli przywitała wszystkich, po czym rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Po przekazaniu chleba włodarzom gminy w osobach p. Haliny Wawruch (Wójta Gminy) oraz p. Mirosława Bieganowskiego (Przewodniczącego Rady Gminy) i rozdaniu go sołtysom wsi oraz mieszkańcom gminy rozpoczęły się występy.

          Zgromadzeni na terenie Domu Kultury w Żabiej Woli mieszkańcy i goście zostali przywitani przez „Mazowszaków” – zespół wokalny, który we wspaniały, tradycyjny sposób wprowadził wszystkich w dożynkowy, radosny nastrój. Efekty swojej ciężkiej pracy pokazali również „Radlanie” – działający przy Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Józefinie zespół krzewiący wśród młodzież tradycyjny taniec i śpiew. Osoby lubiące bardziej współczesne brzmienia zwróciły swoją uwagę na występy młodzieży szlifującej swój talent wokalny w murach Domu Kultury. Niecodzienny, komiczny program przedstawiła grupa tańca nowoczesnego Tatiany Filus. Gwiazdą wieczoru był góralski kabaret „Truteń”, dosadnie i z typową dla siebie bezpośredniością opisujący współczesny świat. Obchody dożynkowe zakończyła biesiada przy muzyce Zbigniewa Sękulskiego.

          Impreza była przednia – wszak i ludzie, i pogoda, i artyści na scenie sprawili się bez zarzutu. Czego chcieć więcej? Kolejnego festynu…

Święto Chleba 2011 - galeria

Zapraszamy na zajęcia!

Czas na siatkówkę!

          We wtorek, 30 sierpnia, na terenie żabiowolskiego „Orlika” odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Nagrodę Przewodniczącego Rady Gminy Żabia Wola. W rozgrywkach uczestniczyły trzy drużyny, złożone z młodzieży mieszkającej na terenie naszej gminy, oraz dziesiątki kibiców, dopingujących swoich faworytów. Zaskakująco wysoki poziom oraz charyzma młodych zawodników sprawiły, że sportowa atmosfera udzielała się wszystkim obecnym na „Orliku” podczas imprezy.

          Zwycięzcami turnieju i zdobywcami złotych medali okazała się drużyna „200 ton”. Zawodnicy tej grupy pokonali zarówno srebrne „Gibony”, jak również zdobywców brązowych krążków – grupę o nazwie „Szanuj zieleń”. Wręczenie nagród nastąpiło dnia 4 września 2011 roku podczas żabiowolskiego „Święta Chleba”.

"Lato z Kulturą 2011" zakończone!

          Od wielu lat Dom Kultury w Żabiej Woli wraz z Gminną Biblioteką Publiczną umilają naszym dzieciom początek wakacji. Tegoroczne "Lato z Kulturą" - kontynuując dobrą tradycję - obfitowało w wyjazdy rekreacyjne oraz turystyczne. NIe zabrakło także dnia poświęconego zabawom i... nauce.

          W poniedziałek dzieci z terenu gminy Żabia Wola uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Ewę i Marcina Minorów oraz Karolinę Zarembę. Chętnie tworzyły biżuterię filcową oraz brały udział w grach i zabawach. W następnych dniach dzieci i młodzież brały udział w wyjazdach na mszczonowskie termy, do kina w Jankach (na film pt. "Auta 2") oraz do Muzeum Papiernictwa w Konstancinie - Jeziornej, gdzie własnoręcznie robiły papier oraz uczyły się sposobów jego wytwarzania.

          Dziei były zadowolone z mozliwości wyjazdów i zabaw. Nawet pogoda, tak niezdecydowana w pierwszych tygodniach wakacji, była łaskawa dla uczestników tegorocznego "Lata z Kulturą".

Latoz Kulturą 2011 - galeria

Wakacyjne Ligi Sportowe ruszają!

          Dom Kultury w Żabiej Woli zawiadamia, że od lipca b.r. rozpoczynamy rozgrywki ligowe drużyn piłki nożnej oraz koszykówki. Spotkania odbywać się będą na terenie "Orlika" w Józefinie. Do rozgrywek zostaną dopuszczone drużyny, które do końca czerwca b.r. zgłoszą w siedzibie Domu Kultury w Żabiej Woli chęć uczestnictwa w spotkaniach sportowych.

          Zapraszamy do udziału w spotkaniach ligowych!

Żabiozlotowa filcozabawa!

          Od kilku lat uczniowie szkół podstawowych goszczą w murach Domu Kultury w Żabiej Woli, by wspólnie świętować kolejne rocznice założenia naszego (Mini) Muzeum Żaby. Zaznaczyć należy, że w każdym roku sposób świętowania jest zupełnie inny – nasze Żabki widziały już grupy teatralne i zespoły muzyczne, słuchały wierszy i kołysanek na swoją cześć, a nawet oglądały swe wizerunki na pracach uczniów szkół plastycznych. W tym roku organizatorzy kolejnego Żabiego Zlotu postanowili po raz pierwszy zaprosić do wspólnej zabawy uczniów starszych klas szkół podstawowych.          

          Reprezentacje wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Żabia Wola wzięły udział we wspólnym tworzeniu żaby z… filcu. Mając do dyspozycji makietę o kształcie żaby oklejały ją kolorowym filcem, pracowały nad wycinaniem, klejeniem oraz łączeniem części, które pozwoliły na osiągnięcie zamierzonego celu – powołania do życia kolejnej mieszkanki naszego (Mini) Muzeum. Nad przebiegiem pracy czuwała Karolina Zaremba, prowadząca w Domu Kultury w Żabiej Woli warsztaty filcowania, cieszące się dużą popularnością wśród dzieci.

          Po zakończeniu pracy i zasłużonym poczęstunku dzieci oraz opiekunowie (jako przedstawiciele placówek oświatowych) otrzymali pamiątkowe dyplomy. My otrzymaliśmy w zamian wspaniałą, oryginalną, zieloną, superczadową Żabkę! Dziękujemy!

Warsztaty Żabiozlotowe 2011 - galeria

Dzień Dziecka w Domu Kultury w Żabiej Woli

          Od wielu lat Dom Kultury w Żabiej Woli organizuje najmłodszym mieszkańcom naszej gminy spotkania z okazji Dnia Dziecka. W tym roku zadbaliśmy o to, by nasi mali goście nie mogli się nudzić.

          Dzieci z klas 0 - III szkół podstawowych z terenu gminy Żabia Wola w tym roku powitały nie tylko wcześniej zaplanowane atrakcje, ale również wspaniała wręcz letnia, pogoda. Mali goście z zaciekawieniem oglądali występ iluzjonistów, prezentujących niesamowite sztuczki. Wilu osobom przypadły do gustu równiez inne atrakcje: dmuchany zamek, występ zespołu "Muza" oraz zabawy integracyjne. Zwieńczeniem spotkania było wystąpienie p. Wójt Gminy Żabia Wola., która życzyła kilkusetosobowej grupi dzieci spełnienia najskrytszych marzeń oraz zdrowych i spokojnych wakacji.

Dzień Dziecka 2011 - galeria

Nasi Seniorzy w Konstancinie - Jeziornej

          W czerwcu bieżącego roku członkowie Koła Seniora, działającego przy Domu Kultury w Żabiej Woli, wyjechali do Konstancina - Jeziornej.

          Po przybyciu na miejsce wycieczkowiczów powitał wykwalifikowany przewodnik, który pokazał im najciekawsze zakótki Konstancina - Jeziornej. Uczestnicy wycieczki zjedli wspólny obiad w jednej z konstancińskich restauracji oraz zwiedzili tężnie - miejsca słyące ze swoich uzdrawiających właściwości.

          Wycieczka ta z cała pewnością wyszła na zdrowie naszym Seniorom.

Wycieczka Koła Seniora do Konstancina - Jeziornej 2011 - galeria

Festyn pod błękitnym niebem...

           Tegoroczny festyn z całą pewnością możemy zaliczyć do udanych. Wspaniała aura towarzyszyła nam przez cały dzień. Tuz przed rozpoczęciem festynu przed sceną pojawiło się bardzo dużo osób, chcących obejrzeć bardzo ciekawe, a nawet intrygujące występy.            

          Część oficjalną rozpoczęła Danuta Wiczuk – Nowajczyk, dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli. Po powitaniu wszystkich przybyłych przyjęła od „Legionu Żabiowolskiego” pamiątkową koszulkę z podpisami zawodników Legii Warszawa. Pierwszymi artystami, których zobaczyliśmy na scenie Domu Kultury, byli uczniowie Zbigniewa Sękulskiego, tworzący zespół wokalno – instrumentalny. Usłyszeliśmy zarówno utwory instrumentalne i znane przeboje w wykonaniu chłopców, jak również nowości z repertuaru m.in. Ewy Farny w wykonaniu kwintetu nastolatek.            

          Po występie wokalno – instrumentalnym przyszedł czas na pokaz umiejętności tanecznych dzieci i młodzieży z naszej gminy. Na scenie gościliśmy zespół Pieśni i Tańca „Radlanie” z Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Józefinie oraz ich młodszych kolegów – uczniów klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie, prezentujących również tańce folklorystyczne. Obydwie grupy zostały przyjęte bardzo ciepło przez żabiowolska publiczność.

           Następnym punktem programu był występ zespołu tańca nowoczesnego, kierowanego przez Tatianę Filus. Skupił on na sobie uwagę wielu osób, widzących na próbach swoje dzieci w dziurawych koszulkach i poszarpanych strojach. Okazało się, że ten strój nie był wynikiem krańcowego wyczerpania podczas ćwiczeń, ale elementem ubioru… zombie, za które przebrana była młodsza grupa taneczna. Efekt kilkugodzinnej charakteryzacji był piorunujący – niektórzy rodzice nie mogli poznać własnych dzieci! Element zaskoczenia, połączony z profesjonalną choreografią i ciekawymi układami tanecznymi, stał się drogą do sukcesu – nagroda były gromkie brawa niezwykle licznej publiczności          

         Przed występem zaproszonego w tym roku gościa Wójt gminy Żabia Wola, Halina Wawruch, wręczyła nagrody laureatce konkursu na najpiękniejszy stół wielkanocny oraz zwycięzcom poszczególnych grup wiekowych w tegorocznym Turnieju o Nagrodę Wójta Gminy Żabia Wola

        Ostatnim punktem programu tegorocznego Festynu Żabiowolskiego był występ znanego kabaretu „Rak”. Popularny „Bercik”, czyli Krzysztof Hanke, jak również jego towarzysze: Krzysztof Respondek i Grzegorz Poloczek, pokazali, że prawie trzydziestoletnie doświadczenie sceniczne jest wiele warte. Potrafili rozbawić wszystkich, niezależnie od wieku, charakteru, płci czy wykształcenia. Co rzadkie wśród współczesnych zespołów kabaretowych – do zabawy zapraszali publiczność, która gościła na scenie, rozmawiała z artystami i była czasem nieświadomym bohaterem skeczy kabaretowych. „Rak” połączył doświadczenie sceniczne ze sztuką improwizacji, nie traktując występu przed relatywnie niewielką publicznością jako jednej z prób – podczas występu widzowie byli „czwartym artystą”, nie zaś „kolejnym świadkiem popisu znanej grupy kabaretowej”

          Tegoroczny „Festyn Żabiowolski” był według większości pytanych o to widzów jednym z najlepszych (jak do tej pory). Wspaniała pogoda, ciekawy program, wiele atrakcji pozascenicznych (kucyki, dmuchany zamek, stragany, gokarty…), a także bardzo dobre przygotowanie występujących osób zagwarantowało sukces.

Festyn Żabiowolski 2011 - galeria

Żabiowolskie Święto Piłki Nożnej

          W sobotni poranek, 21.05.2011 roku, na terenie "Orlika" w Józefinie spotkali się najbardziej utalentowani piłkarze z terenu gminy, by tradycyjnie już powalczyć o Nagrodę Wójta Gminy Żabia Wola.

         Tegoroczny Turniej Piłki Nożnej o Nagrodę Wójta Gminy Żabia Wola podzielony został na trzy grupy: uczniów szkół podstawowych, uczniów gimnazjum i szkół średnich oraz osoby pełnoletnie z terenu gminy Żabia Wola. Udział w turnieju brało łącznie 12 drużyn, skupiających około 130 zawodników.

          Najmłodsze kategoria zdominowana została przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Józefinie. Sześć spotkań wyłoniło zwyciężcę - grupę "Dzikie Koty", złożoną z szóstoklasistów. Kategoria uczniów szkół ponadpodstawowych skupiła największą liczbę rywalizujących drużyn oraz wielu kibiców, dopingujących poszczególnych zawodników. Po kilkugodzinnych zmaganiach wyłoniono zwyciężcę - została nią drużyna "Płonące Banany". Zmagania piłkarskie zakończyły spotkania grup złożonych z pełnoletnich zawodników, których efektem było złoto dla żabiowolskiego "Inter - Tapu". Najlepszymi strzelcami turnieju zostali Patryk Adamczyk ("Płonące Banany") oraz Kamil Tober ("Szarańcza"). Obydwaj zdobyli po sześć bramek dla swoich drużyn.

          Po nocnej ulewie mieliśmy pewne obawy dotyczące turnieju, ale na szczęście dobra pogoda pozwoliła na zorganizowanie kolejnej ciekawej imprezy sportowej. 

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Żabia Wola - galeria

Czesio Miłosz w Ojrzanowie

          Rok 2011 ogłoszony został Rokiem Czesława Miłosza - polskiego noblisty w dziedzinie literatury. Była to doskonała okazja ku temu, by przedstawić jego postać uczniom Szkoły Podstawowej im. M. Dziewulskiej w Ojrzanowie za pomocą spektaklu teatralnego. Organizatorem występu Teatru "Wariacja", przedstawiającego spektakl teatralny pt. "Szlachcic Czesio Miłosz", był Dom Kultury w Żabiej Woli.

          Aktorzy w swoim przedstawieniu ukazali młodym widzom, w jaki sposób mały Czesio odkrywał swoje szlacheckie pochodzenie. Jego fascynujące przygody i podróże, w których uczestniczyli uczniowie, pozwalały poznać w nieco inny sposób postać naszego noblisty - był on przecież nie tylko pisarzem, którego biografie można znaleźć w wielu słownikach i encyklopediach, ale również człowiekiem przeżywającym swoje dzieciństwo jak inni, mającym ciekawe przygody i interesujące przemyślenia (będące kanwą spektaklu teatralnego).

          Najlepszym zakończeniem będzie z całą pewnością słowo jednego z widzów opuszczających salę, w której odbywało się przedstawienie: "Jak widać, każdy z nas może zostać noblistą"...

 

Szlachcic Czesio Miłosz - galeria

To już rok...

          Pomyśleć... Już rok minął od chwili, gdy odszedł od nas Największy Aktor Ziemi Żabiowolskiej... Wojciech Siemion - twórca niezapomnianych ról na scenie teatralnej i przed kamerą telewizyjną, człowiek otwierający na oścież drzwi petrykoskiego dworku dla wszystkich, którzy szukali klucza do rozumienia słowa pisanego, wielbiciel poezji i poetów, człowiek potrafiący zamienić nieraz prosty wiersz w arcydzieło - odszedł od nas w kwietniu ubiegłego roku. Zabrakło nam spotkań z młodzieżą w Pertykozach, zabrakło tradycyjnego już wiersza rozpoczynającego żabiowolskie dożynki. Tym bardziej nie mogło zabraknąć pamięci o Człowieku, który do naszego Domu Kultury wprowadzał często poezję najwyższych lotów.

          W czwartek, 5. maja bieżącego roku, w sali Domu Kultury w Żabiej Woli odbyło się spotkanie przyjaciół i znajomych Wojciecha Siemiona, poświęcone jego postaci i twórczości. Uroczystość poprowadziła Julia Jendrych, aktorka, znająca zarówno efekty pracy , jak również osobę samego Mistrza. Podczas jej prelekcji przytoczona została L. Kydryńskiego oraz wiersz T. Różewicza, wypowiadany głosem Wojciecha Siemiona, pozwalający wsłuchać się w niezapomnianą barwę jego głosu. Głos na naszej scenie zabrała Halina Wawruch oraz bliscy znajomi Aktora: Józef Pless - poeta, wspominający w artystyczny chwile spędzane w towarzystwie Siemiona i prezentujący wydaną ku jego pamięci książkę pt. "Wyspa malowana", Joanna Kasperska - sąsiadka i przyjaciółka Wojciecha, która w kilku słowach prozy i liryki dowiodła obecnym, jak wspaniały człowiek opuścił nas przed rokiem. Mirosław Wiśniewski - fotograf i bliski przyjaciel Siemiona oprócz słów podarował nam wystawę zdjęć obrazujących jego życie codzienne.  Dyrektor Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Józefinie, Krystyna Pietrzak, opowiedziała o Unii Wysoczyzny Rawskiej, zaś gimnazjaliści z Zespołu Pieśni i Tańca "Radlanie" pokazali dwa ulubione tańce Poety. Oficjalną część spotkania zakończył Maciej Stuhr, który (jako nowy mieszkaniec naszej gminy) w kilku słowach przywitał się ze wszystkimi, przybliżając swoją drogę z Krakowa do Żabiej Woli oraz w prosty sposób opisując swoje doświadczenia wynikające ze spotkaniem z Wojciechem Siemionem podczas tworzenia ekranizacji "Przedwiośnia". Na pożegnanie usłyszeliśmy wiersz W. Jeżyny, znakomicie pasujący do nieco patetycznego charakteru uroczystości.

          Kończąc tę nieco przydługą relację, wypada mi tylko podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji spotkania poświęconego pamięci Wojciecha Siemiona. Było ono bardzo potrzebne - pamięć o tak wybitnej postaci, zasłużonym mieszkańcu naszej gminy, winna trwać jak najdłużej.

Spotkanie poświęcone Wojciechowi Siemionowi - galeria

Konkurs na Stół Wielkanocny!

Jak książę stał się żebrakiem...

          Książka Marka Twaina pt. "Książę i żebrak" od wielu lat jest lekturą uczniów szkół podstawowych. Opowieść o zamianie dwóch chłopców - książęcego syna i małego biedaka - oraz ich życiowe perypetie to historia pełna zaskakujących zwrotów i moralizujących wydarzeń. Dlatego właśnie sztuka o tym tytule została wystawiona przez teatr Art - Re w Szkole Podstawowej imienia Marii Kownackiej w Skułach.

          Teatralna propozycja grupy artystycznej bardzo spodobała sie młodym widzom. Uczniowie mogli porównać inscenizację do oryginalnej, znanej z książki, historii. Ciekawe dekoracje, wspaniała gra aktorów oraz czar twainowskiego pióra zadziałały - wielu widzów z całą pewnością nie tylko dobrze się bawiło. Spektakl skłaniał do refleksji nad ludzkim postępowaniem oraz pojęciem biedy i bogactwa.

          Organizatorem przedstawienia w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Skułach był Dom Kultury w Żabiej Woli. 

Wiosna przywołana!

           Zima dała się nam we znaki! Nawet mali amatorzy lepienia bałwanów i rzucania się śnieżkami mieli w końcu dosyć ciągłego mrozu i krótkich dni. Dlatego właśnie spotkali się w siedzibie Domu Kultury i uradzili, że trzeba coś zrobić z panoszącą się porą roku. Tylko… w jaki sposób odegnać Zimę? Utopić? – zbyt dużo wody przelało się przez żabiowolskie wsie, by jej jeszcze dolewać. Wyrzucić za drzwi? – a jeśli zamiast uciec hen daleko ukryje się u sąsiada? Większość ustaliła, że z zimną Zimą trzeba walczyć gorącem – w tym roku Zimową Pannę postanowiono… spalić…

          Jak postanowiono, tak zrobiono. Grupa kilkulatków (tworząca żabiowolski „Klub Malucha”) wraz z rodzicami spotkała się na terenie Domu Kultury i przyniosła ze sobą Marzannę. Tradycyjnej ceremonii towarzyszyły piosenki, kolorowe kwiatki w rękach najmłodszych oraz radość (w dniu odejścia Zimy w Żabiej Woli zapanowała naprawdę wiosenna aura – słońce wyjrzało zza chmurek, a temperatura z radością przekroczyła 10 stopni Celsjusza…

          Tegoroczne pożegnanie Zimy i przywitanie nadchodzącej Wiosny z cała pewnością przyniosło długo oczekiwany skutek. Widać to choćby w żabiowolskim parku przy Domu Kultury i lasku, chętnie odwiedzanym przez niezwykle rozśpiewane ptaki. Dookoła biel zmienia się w żywą i cieszącą oczy zieleń. Dziękujemy, Klubie Malucha!

Pożegnanie Zimy 2011 - galeria

Ferie za nami!

          Jak co roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli wraz z żabiowolskim Domem Kultury w czasie ferii zimowych zorganizowały cykl imprez i wyjazdów rekreacyjnych. Oferta placówek skierowana była do dzieci z terenu gminy, które chciały aktywnie spędzić swój wolny czas.
           Wśród zaoferowanych „sposobów na nudę” każdy mógł znaleźć ciekawą propozycję. Kinomani obejrzeli filmy pt.: „Jak wytresować smoka” oraz „Megamocny 3D”. dzieci lubiące sport wyjeżdżały na lodowisko (Mszczonów) oraz basen (Grodzisk Mazowiecki). Młodsze dzieci poznały losy muzykantów z Bremy w czasie spektaklu teatralnego, (za który dziękujemy teatrzykowi Art– Re) i usłyszeć kilka ciekawych książkowych historii (wśród których największą popularnością cieszyła się bajka o żyrafie chorej na anginę). Dużym zainteresowaniem cieszyły się również walentynkowe zajęcia manualne, podczas których dzieci wykorzystywały umiejętności plastyczne w celu stworzenia oryginalnych kartek związanych z Dniem Zakochanych…
         Niestety – wszystko, co dobre, szybko się kończy… Nawet ferie, które w tym roku nie były śnieżne (choć mróz nie odpuszczał…), ustąpiły miejsca drugiemu (mamy nadzieję, że dobremu) semestrowi. Pozostaje czekać do początkowych dni wakacji, które zapewne zapoczątkują kolejne „Lato z Kulturą”… Jeszcze tylko cztery miesiące…

Ferie 2011 - galeria

Informacja

          Uprzejmie informujemy, że w czasie ferii zimowych Dom Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna oraz (Mini) Muzeum Żaby czynne będą w godzinach: 1000 - 1600.

          Za utrudnienia przepraszamy.

Szkolne jasełkowanie

Okres Bożego Narodzenia to czas szczególny – zwykle związany ze spotkaniami rodzinnymi, wspólnym przeżywaniem narodzin Jezusa, kolędowaniem w gronie najbliższych. Wyjątkową formą uczczenia tak wspaniałego okresu są – znane od średniowiecza – przedstawienia jasełkowe, czyli krótkie formy teatralne, których tematyką jest narodzenie Jezusa.

            W tym roku – tradycyjnie już – w Domu Kultury w Żabiej Woli odbył się przegląd przedstawień o tematyce bożonarodzeniowej. W tegorocznych „Jasełkowych Zmaganiach” udział wzięli reprezentanci wszystkich szkół z terenu gminy, co sprawiło, że tegoroczny konkurs był bardzo ciekawy. Widzowie mieli możliwość porównać grę kilkuletnich aktorów i ich kolegów z gimnazjum, co (biorąc pod uwagę fakt, iż wszystkie przedstawienia traktowały o narodzeniu Pana) pozwoliło zauważyć ogromną różnicę nie tylko w poziomie gry aktorskiej, lecz w sposobie pojmowania tematyki religijnej.

            Wszystkie przedstawienia zostały nagrodzone brawami publiczności, zaś młodzi aktorzy dostali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

Jasełkowe Zmagania 2011 - galeria

Ten szalony Karnawał...

          Tegoroczny karnawał dla uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy był pretekstem do wzięcia udziału w zabawach, zorganizowanych na terenie placówek oświatowych przez Gminną Bibliotekę Publiczną (SP Ojrzanów, SP Skuły) oraz Dom Kultury w Żabiej Woli (SP Józefina).

          Biorące udział w zabawach karnawałowych dzieci zabawiane były przez wodzireja, wymyślającego ciekawe zabawy. Ci, którzy nie mieli ochoty na pociągi, skakanki orz zabawy taneczne, z chęcią oglądali występy magika, który pokazywał coraz to ciekawsze sztuczki. Czas bawiącym się dzieciom umilał duet muzyczny, który porywał do tańca najbardziej opornych zabawowiczów.

Kolędowy czas...

          W niedzielę, 9.01.2011 roku, w siedzibie Domu Kultury w Żabiej Woli odbył się koncert, jakich mało. Na scenie można było podziwiać grupę wokalno-instrumentalną, kierowaną przez Zbigniewa Sękulskiego. Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej z Józefiny uraczyli nas wieloma tradycyjnymi kolędami i nowoczesnymi pastorałkami. Jedną z nich zaśpiewał również sam nauczyciel, dając popis techniki wokalnej.

          Na naszej scenie zagościł również zespół "Mazowszacy". Grupa, złożona z pięknie ubranych byłych solistów i baletu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego, przy akompaniamencie pianina zaprezentowała nie tylko wspaniałe stroje, ale również niebywały kunszt artystyczny. Każda kolęda w ich wykonaniu była nagradzana gromkimi brawami, zaś po zakończeniu programu zgromadzona na sali publiczność domagała się bisów.

          Koncert był nie tylko okazją do wspólnego kolędowania, ale także (z racji odbywającego się w tym dniu XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) do wspierania idei dobroczynności. Młodzi wolontariusze (występujący na scenie w zespole młodzieżowym) zgodnie stwierdzili, że ich puszki stały się bardzo ciężkie...

          Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przybyć do Domu Kultury i wspólnie kolędować wraz z grupami artystów... 

Kolędowanie 2011 - galeria

Kwartalnik

BIULETYN URZĘDU GMINY W ŻABIEJ WOLI

Odnośniki

Reklama

Gminny Portal Mapowy
Portal mapowy
Dom Kultury
-
Zwiazek Miedzygminny
Muzeum Zaby
Zwiazek Gmin Wiejskich
-
UE
EA
BW
ASI

Stopka

Lcznik odwiedzin

Jesteś 6141 osobą
na naszej stronie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Żabia Wola, ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 857 81 81 e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 9:00 - 18:00
wtorek-czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Copyright

Copyright © 2009 - 2018 Gmina Żabia Wola    All rights reserved  |  powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.