OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY GMINY ŻABIA WOLA

Odnośniki

Imieniny

Joanny, Marii, Zuzanny

Data

Czwartek 24 Maja 2018

Wyszukiwarka

Odnośnik do BIP

Nawigacja

Menu

Odnośniki

Treść strony

Kościół w Żelechowie – parafialny p.w. Zwiastowania NMP

W centralnej części wsi, na wzgórzu znajduje się kościół, parafia zaś nazywa się Ojrzanowską.
Elekcja parafii staraniem Mikołaja i Jana Ojrzanowskich, dokonana została w 1473 r. przez Andrzeja Opalińskiego z Bruna, biskupa poznańskiego.
W połowie XVI w. wybudowano kościół murowany. Generalna gruntowna restauracja kościoła miała miejsce w 1646 r. staraniem Stanisława Zaremby biskupa kijowskiego, opata sulejewskiego (odnowienie, nowe ogrodzenie, 16 ławek dębowych 1794 r. kościół oddał na rzecz Powstania Kościuszkowskiego 5 srebrnych koron, 16 srebrnych votów, srebrny turybularz i jeden dzwon. W 1804 r. właściciele dóbr ojrzanowskich – Wojciech i Magdalena (z Sołtyków) Strasz herbu Odrowąż ofiarowali parafii plac na cmentarz grzebalny oraz obraz św. Antoniego Padewskiego.
Na uroczystości przekazania darów przybył min. Piotr Skulski ( dziedzic wsi Rusiec) i duchowieństwo z biskupem na czele.
W 1883 r. parafia ojrzanowska liczyła 2060 „dusz”. Kościół został poważnie uszkodzony podczas wojen światowych – podczas I artyleryjskimi bombardowaniami uszkodziło budynek, Niemcy dokonali rabunków i rekwizycji w świątyni.
Kościół w Żelechowie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny zbudowany w stylu późnogotyckim, na skutek wielokrotnych przebudowań zatracił w dużej mierze swój pierwotny charakter. Zachował nadal interesującą sylwetkę i fragmenty architektury gotyckiej. Jest murowany z cegły, otynkowany, jednonawowy z wieżą, ściany zewnętrzne, nawy i prezbiterium spięte uskokami szkarpami. Wieża dwukondygnacyjna z XX wieku z hełmem, w kruchcie pod wieżą sklepienie kolebkowo-krzyżowe. Wyposażenie wnętrza renesansowe i barokowe.. nad bocznym portalem wejściowym interesująca renesansowa piękna rzeźba figuralna. Ołtarz główny z 1771 r. renesansowa płyta nagrobkowa rycerza Kacpra Mińskiego ( z ok.1570-1580 r.) barokowa, bogato rzeźbiona ambona z rzeźbami ewangelistów.
Na zabytkowym cmentarzu w Żelechowie pochowany jest wybitny polski malarz  Józef Chełmoński.

Kwartalnik

BIULETYN URZĘDU GMINY W ŻABIEJ WOLI

Odnośniki

Reklama

Gminny Portal Mapowy
Portal mapowy
Dom Kultury
-
Zwiazek Miedzygminny
Muzeum Zaby
Zwiazek Gmin Wiejskich
-
UE
EA
BW
ASI

Stopka

Lcznik odwiedzin

Jesteś 13338 osobą
na naszej stronie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Żabia Wola, ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 857 81 81 e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 9:00 - 18:00
wtorek-czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Copyright

Copyright © 2009 - 2018 Gmina Żabia Wola    All rights reserved  |  powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.