OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY GMINY ŻABIA WOLA

Odnośniki

Imieniny

Eufemii, Klaudii, Maurycego

Data

Wtorek 20 Marca 2018

Wyszukiwarka

Odnośnik do BIP

Nawigacja

  • Ziemia Józefa Chełmońskiego   /  

Menu

Odnośniki

Treść strony

      Józef Marian Chełmoński (7.XI.1849 r. – 6.IV.1914 r.), jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, przez ostatnie 25 lat swojego życia mieszkał w Kuklówce Zarzecznej – miejscowości graniczącej z Gminą Żabia Wola.
     Długoletnia przyjaźń malarza z księdzem Barnabą Pełką- proboszczem parafii p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Żelechowie sprawiła, że Chełmoński często gościł na terenie Gminy Żabia Wola. Piękno ziem żabiowolskich oraz ich niezaprzeczalny urok niejednokrotnie były inspiracją dla artysty.
     Flora i fauna tych terenów po dziś dzień zachwyca swą różnorodnością. Niezależnie od pory roku malownicze pejzaże rozległych łąk i terenów leśnych budzą zachwyt zarówno wśród mieszkańców Gminy jak również odwiedzających jej tereny (galeria).
      Józef Chełmoński upodobał sobie zwłaszcza tematykę związaną z krajobrazem i życiem wsi polskiej. Do obrazów, które powstały w tym okresie należą m.in.”Kuropatwy na śniegu”, „Bociany” „Krajobraz” (Łąka z kaczeńcami), „Kurka wodna”, „Świt”, „Sójka”, oraz „Zalana łąka”. 

Galerie obrazów malarstwa Józefa Chełmońskiego: 
http://culture.pl/pl/tworca/jozef-chelmonski
http://palacradziejowice.pl/galeria-chelmonskiego

     Niewątpliwy związek Józefa Chełmońskiego z ziemią żabiowolską potwierdza fakt, że ostatnią wolą artysty było spocząć na wiejskim cmentarzu w Żelechowie, obok grobu przyjaciela – ks. Barnaby Pełki.

Mieszkańcy Gminy Żabia Wola doceniają wybitny talent malarza.

We wrześniu 1999 r. rozpoczęło działalność Publiczne Gimnazjum w Józefinie, któremu nadano imię Józefa Chełmońskiego. W Izbie Patrona dzięki życzliwości i współpracy prawnuka malarza – Pana Stanisława Austa w gimnazjum zgromadzono liczne dokumenty związane z Chełmońskim. Dwukrotnie w ciągu roku (7 listopada – w rocznicę urodzin oraz 6 kwietnia – w rocznicę śmierci malarza) uczniowie gimnazjum obchodzą „Dni Patrona”. (Więcej informacji na: www.gimnazjumjozefina.pl).
        

W Domu Kultury w Żabiej Woli można obejrzeć wystawę na temat twórczości Józefa Chełmońskiego, zatytułowaną: „ Drogi i bezdroża od Kuklówki, przez Radziejowice, Ziemie Żabiowolskie do Ojrzanowa”. Przedstawiona na niej została biografia i twórczość artysty ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego ćwierćwiecza wielkiego malarza. Wystawa ufundowana została przez Państwo Julię i Andrzeja Jendrychów – mieszkańców Gminy Żabia Wola zaś jej uroczyste otwarcie, odbyło się 15 grudnia 2009 r.
 


  • autor: Krystyna Pawlak

Kwartalnik

BIULETYN URZĘDU GMINY W ŻABIEJ WOLI

Odnośniki

Reklama

Gminny Portal Mapowy
Portal mapowy
Dom Kultury
-
Zwiazek Miedzygminny
Muzeum Zaby
Zwiazek Gmin Wiejskich
-
UE
EA
BW
ASI

Stopka

Lcznik odwiedzin

Jesteś 4790 osobą
na naszej stronie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Żabia Wola, ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 857 81 81 e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 9:00 - 18:00
wtorek-czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Copyright

Copyright © 2009 - 2018 Gmina Żabia Wola    All rights reserved  |  powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.