OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY GMINY ŻABIA WOLA

Odnośniki

Imieniny

Joanny, Marii, Zuzanny

Data

Czwartek 24 Maja 2018

Wyszukiwarka

Odnośnik do BIP

Nawigacja

Menu

Odnośniki

Treść strony


W grudniowym (2003 rok) numerze „Wspólnego Powiatu” informowaliśmy Państwa o przystąpieniu Władz Gminy Żabia Wola, do opracowania herbu Gminy Żabia Wola. Na styczniowej sesji (22 stycznia 2004r) wybrano wersję graficzną spośród trzech proponowanych przez heraldyka Pana Krzysztofa Rychtera. (umieszczone poniżej). Wyboru dokonano na podstawie sondy Internetowej przeprowadzonej wśród mieszkańców gminy (wyniki poniżej) oraz akceptacji Komisji Rady.

Zasadą stosowaną w polskiej heraldyce samorządowej jest nawiązywanie do historycznych godeł ziem i regionów. Herb gminy w swej treści i kompozycji nawiązuje tak do historii, jak i współczesności, prezentując w skrótowej, heraldycznej formie najcenniejsze dla lokalnej społeczności symbole i wartości. Uznając historię ziem przynależnych do Gminy za istotną wartość, wybrano podział gotyckiej tarczy herbowej na dwie części: jedną poświęconą historii, drugą zaś współczesności. W części historycznej zastosowano motyw herbu jednego z najbardziej znaczących w historii tych ziem rodów szlacheckich: Zarębów herbu Zaręba. W drugiej części tarczy umieszczono motywy roślinne, oddające - poza treściami symbolizującymi siłę, potęgę, godność i trwałość - charakter środowiska przyrodniczego Gminy - w miejscowości Skuły znajdują się dwa rezerwaty przyrody: Skulski Las, w którym na szczególną uwagę zasługują około 100-letnie buki, oraz Skulskie Dęby, gdzie podziwiać możemy ponad 200-letni starodrzew dębowy.


Herb przyjęto uchwałą Rady Gminy Żabia Wola Nr1/2004 z dnia 22 stycznia 2004r.

Do pobrania: Tekst uchwały Nr 1/2004


TRZY PROPONOWANE WERSJE HERBU GMINY ŻABIA WOLA
(WYBRANA WERSJA NR 3)

Wersja 1

Projektowany blazon (opis heraldyczny):

“Tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym srebrnym róg jeleni czerwony.
W polu lewym czerwonym liść dębu złoty.”

Kolory pól tarczy nawiązują do barw województwa i powiatu grodziskiego. introdukcja motywu herbu Rogala. Liść dębu jako znak stateczności,
siły i zamiłowania do tradycji.

Wersja 2

Projektowany blazon:

“Tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym czerwonym baran srebrny ze złotymi rogami. W polu lewym złotym dwa liście w skos: dębowy zielony i bukowy czerwony.”

Prawe pole tarczy zawiera motyw herbu Junosza. W polu lewym umieszczono motyw dwóch liści, dębowego i bukowego, symbolizujący bogactwo i charakter środowiska naturalnego Gminy, w tym istnienie na jej terenie dwóch rezerwatów przyrody.

Wersja 3

Projektowany blazon:

“Tarcza dwudzielna w słup. W polu prawym półlew złoty nad murem z blankami czerwonym. W polu lewym złotym dwa liście w skos: dębowy zielony i bukowy czerwony.”

W prawym polu tarczy umieszczono motyw herbu Zaręba (Zaremba). W polu lewym umieszczono motyw dwóch liści, dębowego i bukowego, symbolizujący bogactwo i charakter środowiska naturalnego Gminy, w tym istnienie na jej terenie dwóch rezerwatów przyrody.


WYNIKI SONDY PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD INTERNAUTÓW

SONDA

Która z trzech wersji herbu, Twoim zdaniem jest najlepsza?

Wersja 1 (18)

16%

16%

Wersja 2 (4)

4%

4%

Wersja 3 (89)

80%

80%


Łącznie oddano 111 głosów
 

Kwartalnik

BIULETYN URZĘDU GMINY W ŻABIEJ WOLI

Odnośniki

Reklama

Gminny Portal Mapowy
Portal mapowy
Dom Kultury
-
Zwiazek Miedzygminny
Muzeum Zaby
Zwiazek Gmin Wiejskich
-
UE
EA
BW
ASI

Stopka

Lcznik odwiedzin

Jesteś 5616 osobą
na naszej stronie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Żabia Wola, ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 857 81 81 e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 9:00 - 18:00
wtorek-czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Copyright

Copyright © 2009 - 2018 Gmina Żabia Wola    All rights reserved  |  powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.