OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY GMINY ŻABIA WOLA

Odnośniki

Imieniny

Konstancji, Symeona, Alberta

Data

Niedziela 18 Lutego 2018

Wyszukiwarka

Odnośnik do BIP

Nawigacja

Menu

Odnośniki

Treść strony

Problem zanieczyszczenia powietrza

Polska jest w czołówce państw, które mają problem z jakością powietrza. Okres zimowy i konieczność rozpalania w piecach czy kominkach sprawia, że temat zanieczyszczenia powietrza jest częściej podnoszony. Dotyczy to także gminy Żabia Wola.
Do urzędu napływają prośby o interwencję w sprawie podejrzeń o spalanie śmieci oraz wyjaśnienie jakie działania podejmowane są dla poprawy jakości powietrza.
W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w urządzeniach do tego nie przystosowanych. Zgodnie z ustawą o odpadach i kodeksem wykroczeń, zakazane jest spalanie odpadów w piecach, kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu. Kto nie przestrzega zakazu podlega karze grzywny do 5 000 zł lub aresztu do 30 dni.
Nie zawsze jednak intensywny dym z komina spowodowany jest paleniem odpadów. Wzmożona emisja pyłów może być spowodowana słabej jakości paliwem lub błędnym spalaniem.
Problem jest globalny, więc działania podejmowane są na różnych szczeblach. Planowane jest wprowadzenie ostrzejszych norm dla jakości paliwa oraz uruchamiane są dotacje na wymianę kotłów.
Gmina Żabia Wola dostrzega konieczność redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dlatego w 2015 roku przyjęty został Program Gospodarki Niskoemisyjnej dla gminy Żabia Wola. Dzięki czemu w 2017 roku możliwe było skorzystanie z programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na dotację do wymiany kotłów. Osoby zainteresowane przyszłymi programami prosimy o kontakt z Panią Justyną Skrzypkowską 46 857 81 81 wew. 30 j.skrzypkowska@zabiawola.pl pracownikiem Referatu Inwestycji w Urzędzie Gminy Żabia Wola.
Istotne jest także, że gminny system gospodarowania odpadami komunalnymi zakłada, iż odbierana jest każda ilość wytworzonych odpadów. Tym samym problem z zagospodarowaniem śmieci nie powinien być przyczyną ich spalania.
Natomiast gospodarstwa z trudną sytuacją ekonomiczną mogą zwrócić się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żabiej Woli o wsparcie w postaci zakupu opału.
Gmina podejmuje systemowe działania, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Niestety tego ogólnoświatowego problemu nie da się rozwiązać w krótkim czasie.
Skuteczne rozwiązanie problemu w przyszłości wspiera podnoszenie świadomości społeczeństwa. Dlatego na najbliższym spotkaniu grup i organizacji społecznych działających na terenie naszej gminy, zrzeszonych w ramach Wspólna Żabia Wola,
omówione zostanie przygotowanie programu edukacyjnego, dla dzieci i młodzieży, dotyczącego zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

  • autor: Referat POGK, data: 2018-02-02

wstecz

Kwartalnik

BIULETYN URZĘDU GMINY W ŻABIEJ WOLI

Odnośniki

Reklama

Gminny Portal Mapowy
Portal mapowy
Dom Kultury
-
Zwiazek Miedzygminny
Muzeum Zaby
Zwiazek Gmin Wiejskich
-
UE
EA
BW
ASI

Stopka

Lcznik odwiedzin

Jesteś 562 osobą
na naszej stronie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Żabia Wola, ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 857 81 81 e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 9:00 - 18:00
wtorek-czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Copyright

Copyright © 2009 - 2018 Gmina Żabia Wola    All rights reserved  |  powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.