OFICJALNY SERWIS INTERNETOWY GMINY ŻABIA WOLA

Odnośniki

Imieniny

Wojciecha, Jerzego, Gerarda

Data

Poniedziałek 23 Kwietnia 2018

Wyszukiwarka

Odnośnik do BIP

Nawigacja

Menu

Odnośniki

Treść strony

Gmina Żabia Wola zajmuje powierzchnię 10 561 ha. Do niedawna typowo rolnicza z przewagą gleb średniej i niskiej klasy żyzności coraz szerzej pełni funkcję rejonu rekreacji i wypoczynku.  Gmina położona jest na południowy zachód od Warszawy, w odległości 25-40km od Stolicy, przy międzynarodowej drodze E-8 wiodącej w kierunku Katowic.
Na południu gminy linia kolejowa Skierniewice – Łuków. Dogodny dojazd, brak dużych zakładów przemysłowych oraz niewielkie rzemiosło wpływają na zwiększającą się liczbę działek mieszkaniowych, usługowych i wypoczynkowych. Walory krajobrazowe podnoszą kompleksy leśne z licznymi drzewami pomnikowymi – objęty ochroną drzewostan o nazwie „Skulski Las” i rezerwat „Skuły-Zachód”.
Malowniczy akcent krajobrazowy tworzą dolinki rzek spływających z Wysoczyzny Rawskiej – Utraty, Mrowny, Pisi – Tucznej i Pisi – Gągoliny. Duża lesistość, cisza i czyste powietrze zachęcają do spacerów licznymi szlakami turystycznymi. Na uwagę zasługują zachowane w dobrym stanie zabytkowe zespoły pałacowo- parkowe . Dwa z nich pełnią rolę hoteli (Pałac w Ojrzanowie i zespół zabytkowy w Grzegorzewicach). W pięknym dworku w Petrykozach Wojciech Siemion założył prywatną galerię sztuki, a dworek w Żabiej Woli pełni obecnie funkcję Domu Kultury i Biblioteki.
We wsi Skuły znajduje się kościółek modrzewiowy z XIV wieku – zabytek II klasy.
Charakterystyczne elementy pejzażu Niziny Mazowieckiej utrwalił malarz Józef Chełmoński, którego nagrobek znajduje się na zabytkowym cmentarzu w Żelechowie. W tej samej wsi interesującym obiektem zabytkowym w stylu późnogotyckim jest kościół z połowy XVI wieku.
Gmina Żabia Wola położona jest w Województwie Mazowieckim i Powiecie Grodziskim, od zachodu graniczy z gminą Radziejowice, od strony południowo-zachodniej z gminą Mszczonów, od strony północnej z gminą Grodzisk Mazowiecki.

Jak dojechać do Powiatu Grodziskiego:

  • SAMOCHODEM

Trasa szybkiego ruchu Warszawa-Katowice przecina powiat w gminie Żabia Wola (ok. 35 km od Warszawy), stąd łatwo można się dostać do Podkowy Leśnej, Milanówka i Grodziska Maz.
Trasa Warszawa-Łódź, stanowi oś komunikacyjną powiatu, przecina gminy Podkowa Leśna, Milanówek, Grodzisk Maz. i Jaktorów.

  • POCIĄGIEM

PKP - stacje kolei znajdują się w miejscowościach powiatu: Milanówek, Grodzisk Maz., Jaktorów, Międzyborów. Podróż do centrum Warszawy średnio zajmuje 40 minut.
WKD - stacje Warszawskiej Kolei Dojazdowej znajdują się w miejscowościach powiatu: Podkowa Leśna (3 przystanki): Wschodnia, Główna, Zachodnia, Grodzisk Maz. (4 przystanki )Brzózki, Okrężna, Muzeum, Radońska oraz w Milanówku. Podróż kolejką z najdalej położonej stacji do centrum Warszawy zajmuje 1 godzinę.


 POŁOŻENIE


Powered by Targeo  http://mapa-polski.targeo.pl

Szczegółowa mapa Polski w wersji elektronicznej dostępna pod adresem -  http://mapa.szukacz.pl

Kwartalnik

BIULETYN URZĘDU GMINY W ŻABIEJ WOLI

Odnośniki

Reklama

Gminny Portal Mapowy
Portal mapowy
Dom Kultury
-
Zwiazek Miedzygminny
Muzeum Zaby
Zwiazek Gmin Wiejskich
-
UE
EA
BW
ASI

Stopka

Lcznik odwiedzin

Jesteś 12244 osobą
na naszej stronie

Dane teleadresowe

Urząd Gminy Żabia Wola, ul. Główna 3, 96-321 Żabia Wola
tel. +48 46 857 81 81 e-mail: urzad@zabiawola.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 9:00 - 18:00
wtorek-czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Copyright

Copyright © 2009 - 2018 Gmina Żabia Wola    All rights reserved  |  powered by netadmin 7.10

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującej się w górnej części witryny.